3p

Eddig nem igazolódtak be azok a félelmek, hogy az Európai Unió tavaly májusi bővítése után tömeges lesz a tehetséges és szakképzett kelet-európaiak elvándorlása azokba az országokba, amelyek - Nagy-Britannia, Írország, Svédország - megnyitották munkerő piacukat az új tagországok előtt. Változások természetesen vannak, Magyarországon például komoly veszélyt jelent az orvosok elvándorlása.

A brit lapok korábban arra figyelmezettek, hogy magyar és szlovák romák fogják elárasztani az országot, hogy alacsony bérért dolgozzanak. Franciaország és Németország a többi régi EU-tagország többségével együtt átmenetileg hét évre lezárta a munkaerő piacokat a külföldek előtt, attól tartva, hogy a kelet-európai munkavállalók tömeges bevándorlása veszélybe sodorja a belföldi munkahelyeket, és lenyomja a béreket.

Az unió keleti bővítése után tíz hónappal úgy tűnik, hogy ezek a félelmek nem voltak megalapozottak: azok, akik külföldön akartak dolgozni, azt már régen megtették, a romák számára pedig túl drága és bonyolult a külföldi munkavállalás. Lengyelországban sem következett be a rettegett agyelszívás, annak ellenére, hogy a munkanélküliségi ráta 20 százalék körüli, s ezzel a legmagasabb az EU-hoz újonnan csatlakozott országok közül. "A félelmek túlzottak voltak, nem következett be a tömeges elvándorlás Nyugatra" - mondja Dariusz Milczarek, a varsói egyetem Európa intézetének igazgatója.

A brit kormány idén februárban közzétett adatai szerint eddig az új EU-országokból mindössze 130 ezren kértek munkavállalási engedélyt, s ebből nagyjából 40 százalék az, aki már korábban is dolgozott feketén, s legalizálni akarta nagy-britanniai munkavállalását.

A közép-európai országokból többnyire azért nem mennek szívesen külföldre dolgozni, mert nem tudják a nyelvet, s félnek az idegen környezettől. Közép-Európa elhagyott bányavidékeiről, a lepusztult vidéki területekről az emberek még az országon belül sem hajlandóak egy másik városba elmenni dolgozni, nemhogy külföldre. Bár elmaradt a kelet-európai munkaerő tömeges kiáramlása, változások azért vannak. Talán Magyarországon a legdrámaibb a helyzet, egyre több orvos keres munkát nyugaton, ahol a bér 16-szorosa a magyarországiénak. " Magyarországon összeomolhat az egészségügyi ellátó rendszer a magyar orvosok tömeges elvándorlása miatt" - mondja Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára.

(MTI)

Kapcsolódó anyagok
A lehetőségek ellenére sem bízunk az uniós munkavállalásban
Könnyebbé válhat az EU-ban a munkavállalás

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!