5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Június közepén jelentette be az Anheuser Busch-InBev, hogy eladja közép-kelet-európai sörgyárait, így többek között a Borsodi Sörgyár is új tulajdonost kaphat. Egyelőre egy pénzügyi befektető, külföldi kockázati tőke alap érkezése tűnik a legvalószínűbbnek. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint az ilyen típusú felvásárlások esetében legtöbbször néhány éven belül, jókora nyereséggel túl is adnak a cégeken - ez lehet a Borsodi Sörgyár sorsa is. Mfor.hu háttér.

(Mfor-montázs)

Az már biztosnak tűnik, hogy a belga-brazil Anheuser Bush-InBev sörgyár kivonul Kelet-Közép-Európából, azonban arról egyelőre nincsenek információk, ki veheti meg a cég portfólióját, mely többek között a Borsodi Sörgyárat is tartalmazza. A legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező magyarországi sörgyár eladása várhatóan a teljes magyar sörpiacon változásokat hoz majd.

Amerikára koncentrálnának

A hírek szerint azért tervezi 11, Bulgáriában, Csehországban,
Horvátországban, Magyarországon, Montenegróban, Romániában és Szerbiában lévő sörgyárának eladását az InBev, mert a jövőben inkább az amerikai piacra koncentrálna. Ugyanakkor vélhetően az is hozzájárul a lépéshez, hogy a cég 2008-ban 52 milliárd dollárért megvette az Anheuser Buscht. Az összeg jelentős részét hitelből fedezte a cég, ezért a mostani nehéz körülmények között szüksége lehet készpénzre, amit eszközeinek értékesítésével teremthet elő.

A Bloomberg cikke szerint legalább három befektetési társaság érdeklődik a kelet-közép-európai portfólió iránt, a 11 sörgyár ára pedig összesen 2,6-3,4 milliárd dollár lehet. Ebben nincsenek benne az orosz és ukrán gyárak. A söripari cég összesen 7 milliárd dollár értékben adna el eszközöket, hogy tavaly felvett hitele miatt javítsa mérlegét.

A legújabb hírek szerint az egyik lehetséges vevő a KKR befektetési cég, mely májusban már megvette az InBev dél-koreai érdekeltségeit. Emellett a brit eredetű, kizárólag Európában
befektető Cinven, az amerikai-európai-ázsiai Warburg Pincus, a TPG Capital és a CVC Capital Partners is szóba került lehetséges vevőként. Egyelőre azonban egyik cég sem kívánta kommentálni az értesüléseket, és az InBev belgiumi központja sem számolt be konkrét tárgyalásokról.

Emellett - a Bloomberg értesülései szerint - a brit Barclays is érdeklődik az InBev kelet-európai eszközei iránt. Sőt, a lap szerint az sem kizárt, hogy egy szakmai befektető, esetleg egy másik sörgyártó csap le a csomagra. Utóbbi kategóriában a legesélyesebb a brit-dél-afrikai-amerikai SABMiller, mely az InBev legnagyobb riválisa. Hazánkban viszont akadályokba ütközhet a felvásárlás, mivel a cégnek már van érdekeltsége a Dreheren keresztül, tehát az újabb üzlettel piaci túlsúly alakulna ki. 

Más elemzők kiemelik: szakmai befektetők jelentkezése azért nem várható, mivel a  SABMillernek és a harmadik legnagyobbb sörgyártónak, a holland Heinekennek sincs elég pénze a felvásárlása.

Mi lesz a Borsodival?

"Az InBev vélhetően csomagban akarja értékesíteni az eszközeit, az eddigi hírek is erről szóltak. Kevésbé valószínű, hogy a Borsodi Sörgyárat külön, akár egy magyar befektetőnek adnák el" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Nagy Kálmán, a Concorde Vállalati Pénzügyek Kft. ügyvezető igazgatója.

A vállalatfelvásárlásokkal foglalkozó szakember szerint hasonló esetekben úgy szokott működni az eladás, hogy a tulajdonos elvileg megnyitja a lehetőséget arra is, hogy valaki "mazsolázzon" a portfólióból. Azonban egyszerűbb egy vevővel tárgyalni, aki az egész csomagot vinné.

"A jelenlegi hírek valóban elsősorban pénzügyi befektetők érdeklődéséről szólnak. De ha a válság elmúltával élénkülni kezd a kiskereskedelem, akkor ismét előtérbe kerülhet a söripar a szakmai befektetők körében is" - vélekedik Nagy Kálmán.

Hozzátette: a befektetési cégeknél sok elköltetlen pénz van, amit most igyekeznek befektetni. A hasonló felvásárlásokat általában csak minimális részben fedezik saját tőkéből, többnyire hitelt vesznek fel. "A söripar előnye ebből a szempontból, hogy erős készpénztermelő képessége miatt könnyen kapnak rá hitelt a társaságok" - tette hozzá Nagy Kálmán.

Ezek a befektetési társaságok általában évi 20-25 százalékos hozamelvárással dolgoznak. Az ilyen felvásárlások esetében legtöbbször néhány éven belül, jókora nyereséggel túl is adnak a cégeken. Így tehát könnyen elképzelhető, hogy pár éven belül kétszer is gazdát cserél majd a Borsodi Sörgyár. "Egyes esetekben az is elképzelhető, hogy a megvett portfóliót bővítik, így később drágábban tudnak rajta túladni" - emelte ki a Concorde munkatársa.

Az üggyel kapcsolatban kérdésünkre a Borsodi Sörgyár kommunikációs osztályán annyit közöltek, hogy sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudják a híreket.

Az 1973-ban alapított Borsodi Sörgyár többségi részesedését egyébként 1991-ben szerezte meg az Interbrew az Állami Vagyonügynökségtől. Ez volt a belga csoport első nagyobb külföldi felvásárlása.

Féltik a hazai piacot

Ami a hazai sörpiac egészét illeti, a Nielsen piackutató cég legújabb, idén márciusban megjelent adatai szerint a sör kiskereskedelmi forgalma értékben öt százalékkal nőtt az előző évhez képest. Így a piac mérete meghaladta az évi 115 milliárd forintot. Mennyiségben évi négymillió hektoliter körül stagnál a piac.

A Magyar Sörgyártók Szövetsége azonban aggódik: szerintük a várható adóemelések és a kereslet visszaesése miatt idén akár nyereségességüket is elveszíthetik a gyártók. Míg néhány évvel ezelőtt 60 millió euró volt a magyarországi sörgyárak profitja, addig ez 2007-ben 10 millió euróra csökkent, mondta Sivó Imre, a Magyar Sörgyártók Szövetségének elnöke egy áprilisi sajtótájékoztatón. A tavalyi adatok még nem ismertek, de valószínűleg 2008-ban további csökkenés következett be.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!