A sort a spanyol Telefónica és a finn Sonera nyitotta meg. A két cég felfüggesztette közös vállalkozása, a Group 3G működését. A céget azzal a céllal hozták létre, hogy a legújabb mobiltechnológiára épülő szolgáltatásokat nyújtson Német-, Olaszországban, Ausztriában és Svájcban. Noha konzorcium harmadik tagja a holland KPN azt közölte, hogy a konzorciumot összeomlottnak tekinti, ennek ellenére - igaz, némi késéssel - meg fog jelenni jövőre harmadik generációs mobiltelefon-szolgáltatásával Németországban.
Mint a szakemberek kiemelik a nagyobb piacokon lehet arra esély, hogy a 3G szolgáltatások néhány éven belül megkezdődjenek. Ám az előjelek kétségesek, hiszen Németországban már beindult fél évvel ezelőtt a tényleges előfizető-gyűjtés a majdani szolgáltatásra. Ám hat hónap alatt jelentős költséggel csupán 200 ezer előfizetőt gyűjtött a Group 3G, amiből az alapítók azt a következtetést vonták le, hogy így nem sikerül teljesíteni a 2006-ra tervezett nullszaldót sem.
Mindezek után nem volt meglepő, hogy fejlettségét tekintve ugyan az egyik vezető, ám mérete miatt kisebb jelentőségű svéd piacon sem indítják be a 3. generációs rendszereket a szolgáltatók. Erről döntött a brit Orange. Noha a szakemberek szerint a Svédország 2003 végére teljesen lefedett lesz az UMTS szempontjából, a szolgáltatók előreláthatólag 2006 előtt aligha fogják a 3G-t piacra vinni.
A nyugat-európi térség távközlési cégei nem kevesebb mint 151 milliárd eurót költöttek a 3G-licencek elnyerésére és a hálózatok kiépítésére, ennek ellenére a The Wall Street Journal szerint hamarosan más szolgáltatók is bedobják a törölközőt Nyugat-Európában UMTS fronton.
Hogy a hazai felhasználók mikor vehetik igénybe a széles sávú mobil technológiát, arra jelenleg találgatni sem mer senki. Két éve, az 1800-as tender idején ugyan felmerült a 3G szolgáltatásának bevezetése 2002 végi vagy 2003 év eleji indulással, de látva az ágazat akkor kezdődő megtorpanását, majd az azt követő mélyrepülését, a tényleges pályázati felhívásig soha nem jutott el a dolog.
Felnő-e a Harmadik Generáció
3G vagy nem 3G, lenni vagy nem lenni, ez itt a kérdés! A probléma egyre inkább foglalkoztatja az európai mobilszolgáltatókat, hiszen a licencekért óriási összegeket fizettek ki, amelyet a lehető legrövidebb időn belül szeretnének viszontlátni. Ehhez azonban először meg kellene győzni a felhasználókat, hogy a harmadik generációs mobiltechnológia számukra is értékes lehet.