A 2002-ben újraindított fűzfői papírgyár 2003-ban már biztos piaci pozíciókra tett szert, s a termelési kapacitásának pedig a 80 százalékát kötötték le a megrendelések. 2004-et a "felfutás évének" tervezték, ezzel szemben az év közepétől komoly bajok kezdődtek, mondta el Mészárovics Imre, vezérigazgató. A vezető rámutatott: 2004. második felétől oly mértékben zuhantak a papírárak egész Európában, ami példa nélküli volt; az előző évihez képest legalább 30 százalékos volt az árcsökkenés. Hiába növekedett 25-30 százalékkal a termelés, az árbevétel nem emelkedett, sőt csökkent.
Komoly veszteséget jelentett számukra az is, hogy az uniós csatlakozásunkat követően a hazai cégeknek import esetén nem kellett azonnal megfizetniük a vámáfát - szemben a korábbi gyakorlattal -, hanem csak később, amikor már a termék belföldi értékesítését megkezdték. Mészárovics Imre szerint ennek az lett a következménye, hogy a belföldi kereskedelmi cégek inkább importálták a papírt, a füzeteket, ráadásul még az igen erős forint is erre ösztönözte őket.
Növekvő terhek
A vezérigazgató utalt arra is, hogy a hazai piacot például elárasztották a rossz minőségű, ám rendkívül olcsó kínai füzetek, amelyek egyébként a fűzfői termékek silány hamisítványai voltak. Közlése szerint mindez 2004-ben és 2005-ben összesen több mint egymilliárd forintos bevételkiesést jelentett a cégnek. Ehhez jött még az energiaárak és vízdíjak drasztikus emelkedése is; 2004-ben az előző évihez képest a nagyfogyasztók két és félszer többért kapták például az áramot - tette hozzá a vezérigazgató, megjegyezve, hogy ez két év alatt legalább 300 millió forintos pluszkiadást jelentett a számukra.
Mindezt a termékre "rátenni", illetve a vásárlókra áthárítani nem lehetett, hiszen úgyis az önköltségi ár alatt adták már a füzeteiket. Mészárovics Imre szerint 2005-ben 350, 2006-ban 300 millió forintos veszteséget könyvelhettek el, az éves árbevételek mintegy 40-50 százalékos visszaesése mellett.
Fűzfőn 2002. óta az Első Hazai Papíripari Kft. az ingatlanok és gépek, berendezések tulajdonosa, s mindezt tőle bérelte a gyárat működtető részvénytársaság. A kft. magyar tulajdonosi köre most úgy döntött, hogy saját tevékenységként folytatja a papírgyártást - tájékoztatott minderről a kft. ügyvezető igazgatója, Szabóné Bátor Erzsébet. Hozzátette: a papír feldolgozására pedig egy másik kft.-t (Papírfeldolgozó Kft.) is létrehoztak magánbefektetők, s ez utóbbi kft.-nek is ő az ügyvezetője. Tájékoztatása szerint az "első hazai" kft.-nél 135-en, a feldolgozóinál pedig 105-en dolgoznak.
Gagyibb papírra írhatunk
Szabóné Bátor Erzsébet hangsúlyozta: a Papírfeldolgozó Kft. rendelkezik banki hitellel. Mivel az utóbbi időben jelentős kereslet mutatkozik a csomagoló alappapírok iránt, ezért ennek a gyártására álltak rá; idén 22 ezer tonnát terveznek gyártani. A termelés több mint felét exportra szállítják - tette hozzá, megjegyezve ugyanakkor, hogy a megint erős forint most sem kedvez az exportjuknak.
Közlése szerint változatlanul gyártanak borítékokat, jegyzetblokkokat és különböző papír kötészeti termékeket is. Az ügyvezető igazgató szerint idén a Feldolgozó Kft.-nél 1,5 milliárd forintos árbevétellel és 150 milliós eredménnyel számolnak, az Első Hazai Papíripari Kft. esetében pedig kétmilliárdos árbevételt és 200 milliós eredményt remélnek. A füzetek gyártásával kapcsolatosan végül azt hangsúlyozta, hogy a minőségi, szép kivitelű termékeikkel nem tudnak megmaradni a piacon, ezért "némiképp rontottabb", olcsóbb minőségű - de azért nem kínai szintű - füzetekkel kellene megjelenniük. De mindent a kereskedelem igénye dönt majd el - jegyezte meg Szabóné Bátor Erzsébet.
MTI / Menedzsment Fórum