3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Bosznia-Hercegovinai Muzulmán-Horvát Föderáció kormánya vizsgálatot rendelt el az Energopetrol privatizációs szerződésével kapcsolatban, mivel kétségeik vannak a szerződés érvényességét illetően.

Az Energopetrol 67 százalékos részesedése 2007-ben került Mol-INA konzorcium tulajdonába. Több mint egyéves tárgyalássorozat után, 2006 augusztusban írta alá az INA-Mol 50-50 százalékos közös konzorciuma a Bosznia-Hercegovinai Muzulmán-Horvát Föderáció kormányával az Energopetrol 67 százalékának megvételéről szóló szerződést, tőkeemelés keretében, 10,2 millió konvertibilis márkáért, további 150 millió márkás beruházási ígérettel.

Mustafa Mujezinovic miniszterelnök ezzel kapcsolatban elmondta: a kormány megbízta az ügyészséget, a privatizációs ügynökséget, valamint az igazságügy-, a pénzügy- és az energiaügyi minisztériumokat, hogy egy héten belül véleményezzék a szerződés és függelékei érvényességét.

Azt is elmondta, hogy a kormány testületet állít fel, amely egy hónapon belül egy nemzetközi könyvvizsgálót választ ki, hogy az elemezze a szerződési kötelezettségek és a beruházási határidők teljesítését.

A bosznia-hercegovinai Optima olajipari társaság kész ajánlatot tenni az Energopetrol üzemanyag forgalmazó vállalatra, amennyiben a bosznia-hercegovinai föderáció kormánya megszünteti a magyar Mol és a horvát INA társaságokkal folytatott együttműködést - közölte az Optima november elején.

A Nezavisne Novine korábbi jelentése szerint a föderáció kormánya a privatizációs szerződés felmondásával fenyegetőzik, mert a Mol-INA konzorcium a szerződésben megígért beruházásokat nem hajtotta végre. A Dnevni Avaz boszniai napilap Mustafa Mujezinovic-ot, a föderáció miniszterelnökét idézve azt írta, hogy ha a Mol-INA három hónapon belül nem tesz eleget vállalásainak, a kormány felmondhatja a privatizációs szerződést. A lap azt írta, hogy a konzorcium, csupán 6 millió konvertibilis márkát (4,5 millió dollár) fordított az Energopetrolra a privatizáció óta eltelt három évben. A Mol viszont deklarálta, hogy a konzorcium a szerződésben foglaltakat teljesítette, és teljesíti akarja a jövőben is.

Slavko Scepanovic, az Optima igazgatóhelyettese a Reuters hírügynökségnek telefonos interjúban kijelentette, hogy vizsgálják az értékesítési hálózat bővítésének lehetőségeit és megfontolják az Energopetrol átvételét, amennyiben a föderáció kormánya a Mol-INA konzorciummal kötött szerződés felmondása mellett dönt. Az Optima 200 millió eurót különített el üzemanyagtöltő állomások megvásárlására és egymilliárd eurót kíván finomító kapacitásának évi 1,2 millió tonnáról 4,2 millió tonnára történő bővítésére fordítani 2015-ig.

Az Energopetrol 65 üzemanyagtöltő állomást üzemleltet a föderáció területén. Az Optima 75 benzinkúttal rendelkezik Szerbiában, de mindössze tíz kúttal Bosznia-Hercegovinában.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!