Lehet, hogy megvan a fiatalság széruma, csak valószínűleg senkinek sem fog tetszeni. Egy friss kutatás ugyanis azt mutatta ki, hogy a megoldás valószínűleg az ürülékben van.
A Qz írta meg, hogy a kölni Max Planck Öregedés-biológiai Intézet kutatói azt találták, az öregebb halak tovább élnek, ha a fiatal halak ürülékének mikrobáival etetik őket. A vizsgálatról beszámoló tanulmányukban azt írják, a halak megfiatalodása nem a véletlen műve volt, a mikrobiom - az állatok és emberek testében és testén élő mikrobák összessége - komoly szerepet játszik abban, hogyan öregszünk.
A kutatók fogaspontyokat vizsgáltak. Ennek a fajnak csak pár hónapnyi az élethossza, ők kilenchetes, azaz kb. középkorú példányokkal folytattak kísérletet. Antibiotikumokkal kiirtották a bélbaktériumjaikat, majd hathetes fogaspontyok ürülékét szórták az akváriumukba. A fogaspontyok ugyan nem esznek ürüléket, most sem tett ilyet egyik középkorú hal sem, viszont a vízben utazva mégis a kitakarított bélrendszerükbe jutottak a fiatal halak mikrobái.
A vizsgálat során a kutatók azt figyelték meg, hogy a fiatal halak mikrobáival felszerelt középkorú halak élettartama 37 százalékkal megnőtt a csak a saját bélbaktériumokkal élő példányokéhoz képest. A kísérletet meg is fordították, de az idősebb mikrobákkal dúsított fiatal halak élettartama nem változott, azaz nem öregedtek gyorsabban a székletkezelés után.
egy fogasponty
A Max Planck Intézet tudósai még nem tudják, hogy pontosan mi is áll az élettartam-növekedés hátterében, de azt feltételezik, hogy az öregedés során az ártó baktériumok túlsúlyba kerülnek a halak szervezetében a hasznosakkal szemben. A béltakarítással megszabadulnak a felhalmozódott káros többlettől, és ez járulhat hozzá a "megfiatalodáshoz."
A tanulmánynak még nem készült el a szakmai bírálata, így nem biztos, hogy minden következtetése helyes. De ha a lektorálás után is megállja a helyét, akkor nem csak a halakra vonatkozik majd a tanulsága. Korábbi kutatások kimutatták, hogy az idősebb emberek mikrobiomja kevésbé változatos, mint a fiataloké, kanadai kutatók pedig épp azt vizsgálják, hogy a fogaspontyokéhoz hasonló mikrobacsere milyen hatással van az egerekre. Ha ők is hasonló eredményre jutnak, akkor hamarosan megpróbálják összekötni a két pontot, azaz az egerek után következhet az emberek mikrobacseréje is.
Az székletátültetést egyébként már sikerrel használják az embereken is, az orvosok ezzel küzdenek le olyan gyulladásos bélbetegségeket, melyeknél az antibiotikumok csütörtököt mondanak. Sőt, azt is kutatják, hogyan lehetne az alultápláltságot és az elhízást széklettablettákkal gyógyítani. És úgy tűnik, lassan azoknak is szokniuk kell az ürülékfogyasztás gondolatát, akiknek amúgy nincs semmi bajuk, csak simán tovább szeretnének fiatalok maradni.
mfor.hu