A csoportgondolkodás jelenségének kialakulása elkerülhető, például oly módon, hogy egyetlen embert ruházunk fel döntési jogkörrel egy adott témában, ő viszont más emberektől kér azokhoz tanácsot. A döntésekért és azok következményeiért tehát teljes egészében a kijelölt ember felel, így körültekintően jár majd el, továbbá motiválttá válik a legjobb döntés meghozatalára ahelyett, hogy a konszenzust követné.
A másik módszer, amellyel megelőzhető a csoportgondolkodás, hogy egy adott személyre állandó „ellenzéki” szerepkört ruház a vezetés. Neki „az ördög ügyvédjeként” minden javaslattal ellenkeznie kell – a kijelölt szerep révén pedig az ellenérzés kifejtése mások számára is legitimmé válik.
Az intelligens, érvekkel alátámasztott viták által pedig sokkal valószínűbb, hogy a többi munkatárs is gondosan mérlegeli majd saját javaslatait, valamint könnyen felismeri a másik érvelésében rejlő hiányosságokat.
A harmadik módszer a csoportgondolkodás megelőzésére az anoním visszajelzés intézménye, melyet egy, a javaslatok számára elhelyezett láda, vagy egy online chatszoba formájában hozhat létre a vállalat. A dolgozók itt névtelenül vethetnek fel negatív vagy ellentétes véleményt egy tervezett lépésről anélkül, hogy megsértenék a csoport összetartó erejét, közösségi tőkéjét. A kollaboratív munkahelyek erre kiváló példaként szolgálnak.
Az új évben tehát a legfontosabb fogadalmak közé kellene, hogy tartozzon a jobb döntéshozatali folyamatok kialakítása, hiszen semmi sem lehet ennél hasznosabb cégünk, valamint saját karrierünk szempontjából.
Menedzsment Fórum
Finomra hangolt döntéshozó módszerek
A döntéshozást megelőző logikai folyamatban kritikus lehet, mely módszerekkel próbálják a menedzserek a rájuk borított információhalmazt cselekvéssé alakítani.