Loki: "tiszta" veszteség
Először indítsunk a tavalyi évet veretlenül megnyerő DVSC-vel, melynek problémái idén mutatkoztak meg - teljesítményben legalábbis mindenképpen. Bár egyes vélemények szerint a klub anyagi helyzetére jelentős befolyással volt az a tény is, hogy a kormány szinte egyik napról a másikra leépítette a szerencsejáték ágazatot, ahol a klubtulajnak is jókora érdekeltsége volt.
Az összefüggések boncolgatásába nem is kívánunk belemenni, inkább kezdjük azzal, hogy a Lokinak tavaly a 2011-esnél háromszor nagyobb árbevételt sikerült realizálni, 627 millió forintot. A cég beszámolója szerint a növekedés oka az volt, hogy a DVSC Futball Szervező Zrt. 2012. május elsejétől átvette a kereskedelmi jogokat is a LOKI PRO Marketing Kft-től (egy évvel korábban a reklám jogokat és a mérkőzés megrendezésének jogait is átvették). Ennek eredményeként jegy- és bérletárusításból közel 30 millióval több bevétele származott a klubnak, 74,2 millió forint, a reklámszolgáltatásból is duplája a korábbinak, 166 millió, de igencsak megugrottak a televíziós jogokból származó bevételek is: a 2011-es 55 millió után 355 millió folyt be a kasszába.
Jelentős növekedést mutattak a személyi jellegű ráfordítások is, miközben az átlagos statisztikai létszám mindössze 3 fővel emelkedett 64-re. Míg 2011-ben a klub 206,8 millió forintot fordított csak a bérköltségekre, tavaly ez már 414,5 millió forintot jelentett. Ennek eredményeként az előző évhez hasonló mértékű üzemi veszteséget könyveltek el, 370 millió forintot. Mivel ezt a pénzügyi műveletek "csak" 57 milliós nyereséggel tudták javítani, az adófizetési kötelezettséggel terhelve 300 milliós veszteséget realizált a Loki 2012-re.
Pozitív ugyanakkor az, hogy szemben a Videotonnal és a Győri ETO-val (lásd később) nem eszközöltek tőkepótlást és hitelfelvétel sem történt. Az elmúlt két év 500 milliós veszteségét a klub az előző évek eredményes gazdálkodásának köszönhetően felhalmozódó eredménytartalékból finanszírozta. Emellett a kötelezettségeit is a felére, 50 millióra mérsékelte.
Videoton: 600 milliós tőkepótlás, növekvő veszteség
Tavaly a Fehérvár FC meglehetősen jól szerepelt az Európa Ligában, ez azonban már kevésbé látszik meg a klub gazdasági helyzetén. Bár - vélhetően a jó szereplésnek is köszönhetően - 1,1 milliárd forint után 2,1 milliárdnyi árbevételt realizáltak, melyen belül a belépőjegyekből a korábbi 54 helyett 144 millió folyt be, a reklámbevételekből pedig 442 millió után 729. Persze egy 110 millió forintos önkormányzati támogatás is segítette a klubot.
A ráfordításokat nézve a személyi jellegű ráfordítások során a 2011-es 1,1 milliárd forint után 1,7 milliárdot tüntettek fel. A klubnál egyébként 106-an álltak alkalmazásban tavaly, amiből 99 szellemi dolgozó (!!!) volt a Videoton beszámolója szerint. Mindezek nyomán üzemi szinten valamennyit javult a klub helyzete, hiszen 300 millióval 770 millióra mérsékelték a veszteséget. Ezt a pénzügyi műveleteken elért bukta tovább rontotta és végül 888 millió forintos mínusszal zárták 2012-t szemben az előző évi 570 millióssal.
Ez a saját tőkét égető veszteség már igen komoly gondot okozott egyébként a társaságnál, hiszen a kiegészítő melléklet szerint 600 millió forintos tőkepótlásra került sor, "ami nélkül mínuszos lett volna tavaly a cég saját tőkéje". Emellett a rövid lejáratú kölcsönök mértéke is 455 millió forintról 1,8 milliárdra emelkedett.
Győri ETO: 515 millió forintos kölcsönt vett fel
Az idei bajnok tavalyi éve a fenti két klubhoz hasonlóan nem árulkodik rózsás helyzetről, bár a bevételek terén nem lehet ok panaszra itt sem. A 2011-es 384 millió forint után tavaly 631 millió folyt be a Győri ETO kasszájába, amit aztán jól leapasztottak a ráfordítások. Ám előtte még a bevételeknél maradva mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a jegyek eladásából származó bevétel 38,7 millió forintról 29,8 millióra esett. Bár ugyanakkor szponzori támogatásokból, hirdetési bevételekből több mint dupla annyi összegre tettek szert.
A ráfordításokra kanyarodva az látható, hogy az ETO-nál is a személyi jellegű költségek ugrottak meg nagy mértékben. A kiegészítő melléklet szerint az állományi létszám 118-ról 129 főre emelkedett, ezen belül pedig a labdarúgás "szakágban" a 2011-es 36 helyett 34-en voltak foglalkoztatva. Esetükben a bérköltség 81,7 millió forintról több mint négyszeresére, 382,3 millióra emelkedett. Mindezek nyomán igencsak romlott üzemi szinten a klub eredményessége, hiszen 965,4 milliós veszteséget kellett elkönyvelniük, miközben egy évvel korábban ezen a soron még "csak" 243 milliós mínusz szerepelt. Ehhez még hozzájött egy 25 milliós pénzügyi veszteség, a 3 milliós adófizetési kötelezettség, és a 2011-hez mérten majdnem kétszer nagyobb veszteség, 523 milliós mínusz keletkezett tavaly a Győri ETO-nál.
Ráadásul ez még nem minden, hiszen a klub a tavalyi évben két alkalommal is, év elején, aztán év végén is rövid lejáratú kölcsönt vett fel az Unicredit Banktól és az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezettől. Összesen 515 millió forintot, amivel magyarázható, hogy az év végi záráskor 1,35 milliárd forintos rövid lejáratú kötelezettsége volt a klubnak az előző évi 866 millió után.
Székely Sarolta
mfor.hu