2p

A törvények alapján ugyan június 9-től megkezdődhet az állami tulajdonok tömeges elbirtoklása, ám ennek inkább csak az elvi lehetősége áll fenn. A Kincstári Vagyoni Igazgatóságban ugyanis gőzerővel dolgoznak azon, hogy az állam tulajdonában lévő ingó és ingatlan vagyon ilyen módon ne kerülhessen magánkézbe.

A vagyonkezelőké a felelősség

[ajanlo=1448][igazitas=right/]Az ügyvéd a Ptk. elbirtoklásról szóló kitételeit a római jogra vezeti vissza. A római jog fogalmazta meg először, hogy amennyiben a tulajdonos nem rendelkezik saját tulajdonával, azt úgy kell tekinteni, hogy elhagyta azt.

Nagy a vagyonkezelők felelőssége

Sági Péter, a KVI főosztályvezetője felhívta a figyelmet arra: világosan kell látni, hogy nem minden állami tulajdonú ingatlan tartozik a KVI tulajdonosi joggyakorlási hatáskörébe (például a nem védett külterületi termőföldek, erdők nem, de vannak más, kevésbé jelentős méretű vagyoncsoportok is). A KVI nyilvánvalóan csak a saját felelősségi körébe tartozó elbirtoklások megakadályozásával kapcsolatban járhat el és nyilatkozhat érdemben.

Azt is látni kell, hogy a KVI-hez tartozó állami vagyon túlnyomó része szerződések alapján vagyonkezelők gondozásában van (ezek lehetnek például költségvetési szervek, vagy magáncégek). Ezen ingatlanok esetében a közvetlen felelősség az elbirtoklás megakadályozásában a vagyonkezelőt terheli.

"A KVI természetesen ellenőrzi, hogy a vagyonkezelők eleget tesznek-e az elbirtoklás megakadályozásával kapcsolatos kötelezettségeiknek" - közölte Sági Péter, a KVI főosztályvezetője.

Szemán László

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!