[ajanlo=147][igazitas=left/]
A gazdasági erőfölény a versenyjog szerint akkor áll fenn, ha a cég gazdasági tevékenységét a piac többi résztvevőjétől nagymértékben függetlenül folytathatja, anélkül, hogy piaci magatartásának meghatározásakor érdemben tekintettel kellene lennie versenytársainak, beszállítóinak, vevőinek és más üzletfeleinek a vele kapcsolatos piaci magatartására. Tehát a fogalom egy adott vállalkozás többi piaci szereplőhöz viszonyított jóval erősebb piaci pozíciójára utal. A gond abból adódik, hogy a kiskereskedelmi láncokra nem alkalmazhatók a visszaélésre vonatkozó passzusok.
Egyik versenyző sincs kiemelkedő piaci pozícióban a többihez képest, s mindegyik rá van utalva, hogy reagáljon a társak néha drasztikus akcióira. A vevői erő (buyer power) ezzel szemben azt a képességet jelenti, minek segítségével a fogyasztó tud hatást gyakorolni az adás-vétel feltételeire és körülményeire. Ez pozitívan befolyásolja a fogyasztói jólétet, s nem indokolt az állami beavatkozás, a piaci folyamatokat azonban figyelemmel kell kísérni, mert erőteljes koncentráció esetén lehetnek káros jóléti hatások, írja a Napi Gazdaság.
Ha a témában jobban el kívánunk mélyedni, tisztában kell lennünk a beszerzési ár alatti értékesítés és a felfaló árazás fogalmaival is. Előbbit már mindannyian tapasztalhattuk. Időszakos, csupán néhány terméket érintő akciókról van szó, miközben a vevőben a kereskedő megpróbál egy olcsó áruház-imázst kialakítani. A felfaló árazás esetében a vállalkozás tartósan áron alul kínálja portékáit, s kifejezetten azzal a céllal, hogy versenytársait kiszorítsa a piacról.
A jelenlegi jogszabály tartalmaz egy, a beszerzési ár alatti értékesítésre vonatkozó passzust, ami azonban csak a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékekre vonatkozik. E szerint a szerződésben megfogalmazott átadási ár alatt nem értékesíthet a kereskedő. Mivel a törvény nem terjed ki a csökkent értékű, lejárt szavatosságú, sérült csomagolású árukra, így a szabályozás könnyen megkerülhető, áll a Napi Gazdaságban.
Menedzsment Fórum
Foghíjas a beszerzési ár alatti értékesítésre vonatkozó tilalom
Egyre élesebb a vita a beszerzési ár alatti értékesítés és a vevői erő szabályozásának lehetőségeiről. A küszöbön álló kereskedelmi törvény módosítása kapcsán a Gazdasági Versenyhivatal jogásza a Napi Gazdaság hasábjain válaszolt a felmerülő kérdésekre.