A Windows 8 számos újítást tartalmaz már, talán ezért is kellett olyan sokat várni a megjelenésére. Az első olyan széria, ami megpróbálja meghódítani a táblagépek világát is, ráadásul első ránézésre az Android és az IOS rendszerek komoly vetélytársának tűnik. Az elérhető bétaváltozatot azonban érdemes még óvatosan kezelni, hiszen a legvégső simítások még hátravannak, és a rendszer összeomlása is kiszámíthatatlan - figyelmeztet a Microsoft. Azt viszont, hogy mikor jelenik meg a végleges változat, egyelőre nem lehet pontosan tudni.
Válasz az Androidra
Amellett, hogy kevesebb memóriát igényel, minden olyan szoftvert könnyedén kezel, amit az előző széria alatt is működött, így nem lesz probléma az átállás. A legnagyobb újdonságot azonban az jelenti, hogy egyaránt alkalmas a rendszer hagyományos számítógépekre, és érintőképernyős készülékekre is, az egyes funkciók elérhetők egérrel és billentyűzettel is. A Windows többek között ezzel a Google Androidnak ad választ, ugyanis az operációs rendszert úgy tervezték, hogy többféle készüléken - tehát PC-ken, laptopokon, táblagépeken - fusson, így többféle képernyőmérettel is kompatibilis. A Microsoft felhasználói felülete erre a célra még alkalmasabbnak is tűnik, mint az Androidé - vélik a szakemberek. A sokféle lehetőségből kiindulva pedig nem kizárt, hogy mobilkészülékeken is megjelenhet a Windows 8.
Teljesen megújult külső
Az új verzió látványra is jelentősen különbözik elődeitől, hiszen a rendszer már internetes szabványokra épül (JavaScript, HTML, CSS), így akár otthon is könnyen lehet saját programokat fejleszteni a rendszerre. Ebből következik ugyanakkor az is, hogy a profi fejlesztők által készített különböző alkalmazások felkerülnek a Windows App Store-ba, ahonnan majd bárki letöltheti annak akár a tesztverzióját is. Ha pedig elnyerte a tetszését, és hasznosnak találta, megvásárolhatja a teljes verziót. A választást – és a további fejlesztéseket – megkönnyítik az egyes alkalmazásokhoz érkező felhasználói értékelések és vélemények. Így ezek után mindenki saját ízlésére formálhatja az operációs rendszert.
Ha pedig valakinek valamiért mégsem tetszene az új, webes szabványokra épülő kezdőoldal, akkor könnyedén visszaválthat a Windows 7-ben használt felületre.
Gazdagabb felhasználói élmény
Akárcsak a Windows Phone 7 esetében, úgy a Windows 8 operációs rendszernél is beépítették azt a funkciót, hogy a különféle készülékek, alkalmazások és programok összekapcsolhatók legyenek. Az újítás azt jelenti, hogy a Microsoft igyekezett minél jobban kihasználni a felhő alapú szolgáltatások térhódítását.
Például miután a felhasználó összekapcsolta a rendszerrel a különböző internetes oldalakon lévő fiókjait, egyszerűen a számítógépén is láthatja a Flickr-re, Facebook-ra és a SkyDrive-ra feltöltött fényképeit. A hatás olyan lesz, mintha azok a fájlok ténylegesen a számítógép egyik mappájában lennének tárolva.
Ami a rendszer szórakozás részét illeti, az egész úgy néz ki, mintha az Xbox Live-ot építették volna bele. Azzal hogy a Windows 8 rendszerébe különféle alkalmazásokat lehet bekapcsolni, melyek új funkciókkal bírnak, így több alkalmazást kap a felhasználó, aminek köszönhetően sokkal gazdagabb élményben lehet része – nyilatkozta Julie Larson-Green, a Microsoft egyik alelnöke.
Megnövelt biztonság
A fejlesztők ezúttal a korábbinál nagyobb hangsúlyt fektettek a biztonságra is, melynek eredményét a bemutatón is prezentálták. Ha például egy táblagéphez egy vírusfertőzött pendrive-ot csatlakoztatna a felhasználó, az már a rendszer elindulása előtt érzékeli a problémát, és letiltja a folyamatot. Emellett lényeges újítás a lefagyó programokból eredő hibák egyszerűbb kezelése is, és szintén újdonságnak számít, hogy ezentúl a háttérben futó programok gyakorlatilag hibernálódnak, így nem terhelik a processzort.
Sz.S.
mfor.hu