2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén valódi franchise-vállalkozássá alakul a CBA beszerzési csoport, várhatóan fél évvel azelőtt, hogy december 31-én lejárna a társasági mentessége, tudta meg a Napi Gazdaság.

A CBA franchise-vállalkozássá alakítását követően a hálózatot összefogó szervezetre, illetve azok tagjaira külön-külön nem vonatkozik majd a készülő kereskedelmi törvényben megfogalmazott piaci erőfölény, amelyet akkor kell vélelmezni, ha egy cég az ágazat teljes forgalmának legalább 8 százalékát magáénak mondhatja. A CBA jelenleg - saját mérése szerint - 20 százaléknál nagyobb piaci erővel bír.

[ajanlo=101][igazitas=left/]Az átalakításnak köszönhetően a cég mind versenyjogi, mind cégjogi szempontból áttekinthetőbbé válik, a hálózat forgalma nyomon követhetőbb lesz. A cég a legutóbbi adatok szerint 54 taggal működött, amelyek között szinte nincs más kapcsolat a CBA-n kívül, így adataikat nem lehetett pontosan és a magyar számviteli szabályoknak megfelelően konszolidálni. A tagok beszerzéseinek jelentős része ráadásul nem feltétlenül a CBA-n keresztül történt.

A CBA jelenleg több mint 2800 egységet - élelmiszerboltot, szupermarketet, nagykereskedelmi egységet, cash & carry üzletet és egy műszaki áruházat - működtet. 2004-ben saját bevallása szerint 90 milliárd forinttal növelte forgalmát, és ezzel megközelítette az 500 milliárd forintot, amellyel a legnagyobb forgalmú kereskedelmi csoporttá vált a Mai Piac szaklap és az AC Nielsen nemrég megjelent top 15-ös listája alapján - megelőzve például a Metro és a Spar beszerzési társaságát, illetve a Tescót.

A lista egyetlen szépséghibája, hogy az abban szereplő 15 társaság együttesen 2900 milliárd forint bruttó forgalomról adott számot, miközben a teljes magyar ágazat a KSH számítása szerint 2200 milliárd forint fölött produkált. A torzítás oka az lehet, hogy a hipermarketek nem csak élelmiszert, hanem tartós fogyasztási cikkeket is értékesítenek, írja a Napi Gazdaság.

A Magyarországon működő nagy beszerzési társaságok mindegyikének van társasági mentessége, amely a társuláshoz csatlakozott cégek között létrejött versenykorlátozó megállapodásokat mentesíti, vagyis nem merülhet fel velük szemben automatikusan a kartellezési vád. A mentesség elnyeréséhez a versenytörvény szigorú feltételeket támaszt, például olyat, hogy a létrejövő megállapodások a vásárlók érdekében köttessenek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!