Egyes szervezeteknél találtunk példát a törvényi minimális kötelezettségeket meghaladó lépésekre, szabályozásokra is. Egy fővárosi állami szervnél az igazgató élt a nemdohányzók védelméről és a munkavédelemről szóló törvény adta lehetőségeivel, és részletesen szabályozta a cégen belüli rágyújtási helyiségek és szituációk paramétereit. Maguk a dohánygyárak is kísérletet tettek a kulturált munkahelyi dohányzás meghonosítására. A British American Tobacco Hungary arra vállalkozik, hogy a törvény szellemével egyező, kulturált és megfelelő légtisztító rendszerrel felszerelt dohányzóhelyiségeket alakít ki és tart fenn. Az első ilyen szobát egy budaörsi irodaházban építették ki. Számításaik szerint egy 200-300 fős cég vagy irodaház esetében már érdemes legalább 20-25 négyzetméteres dohányzószobát fenntartani, ami elejét veheti egy valójában teljesen szükségtelen konfliktus eszkalálódásának.
Borbély Tibor
A nikotin hatása
A dohány a leggyakrabban használt pszichoaktív drog. A benne található nikotin önmagában erősen mérgező, lúgos hatású, növényi eredetű szerves vegyület (alkaloid). Embernél halálos adagja 20-60 mg. A szervezetbe jutva kezdetben stimuláló, majd bénító hatása van. A dohányosokon végzett kutatások arra engednek következtetni, hogy a stresszhelyzetben tapasztalt feszültségoldó hatása pszichés eredetű. Sőt a kiváltott nyugalomérzet hamis, valójában csak a nikotinhiányból fakadó feszültségeket oldja fel a használata. A leszokást követő 2-3 hétben a nikotin kiürül a szervezetből. A pszichés függőség azonban akár évekig fennmarad. Sok volt dohányos ezért gyújt rá újra, akár hónapok múltán.
Hamvadó cigarettavég
Egészségvédelmi bírság szabható ki a dohányzással összefüggő tilalmak megsértése esetén maximálisan 30 000 Ft-ig, illetve a dohányzóhely kijelölésének elmulasztása, vagy részbeni teljesítése esetén 50 000-100 000 Ft között.
A törvény betartását az ÁNTSZ és a fogyasztóvédelem, tűzrendészeti vonatkozásaiban a tűzvédelmi hatóság ellenőrzi. A kiszabott bírság korlátlanul enyhíthető, a kiszabhatóság időbeli hatálya a tudomásszerzést követő hat hónapon belül alkalmazható. Egy év után csak akkor szabható ki bírság, ha munkatársaink folyamatosan olyan helyen gyújtanak rá, ahol a törvény ezt megtiltja. A behajtott bírságok 50%-át az Egészségügyi Minisztérium egészségmegőrzésre és az egészségügyi ellátás fejlesztésére köteles költeni.
Fújjuk a füstöt
Két éve a nemdohányzók védelmét törvény szabályozza, amelynek hatálya kiterjed a munkahelyekre is. Jelenleg a magyar lakosság harmada aktív dohányos; nikotinfüggő szenvedélyük gyakorlása csak megfelelő odafigyeléssel egyeztethető össze az egészséges környezethez fűződő, mindannyiunkat megillető alkotmányos joggal.