A percenttel sokan visszaéltek
Utólagos becslések szerint Ausztria államadóssága 1854-ben közel kétszázötven-háromszáz millió koronát tett ki. Az összeg nem tűnik soknak, ám ne feledjük, akkortájt ez nagyjából a mai magyar államadósság negyedének felelt meg...
Eladni mindent
Az új alapokon nyugvó rendszerről szóló törvény 1854. szeptember közepén jelent meg. Ez a jogszabály a társulatok kezébe adta a kezdeményezést: azaz bárki, akár magánszemély is kérhetett előmunkálati engedélyt.
Ha a benyújtott elképzelések elnyerték a felsőbb hatóság tetszését, jóváhagyták a terveket, melynek köszönhetően a cég kizárólagos jogot nyert az építkezésekre. Azaz rendelkezésére bocsátották a kisajátítási jogot, valamint az államilag kikötött maximális tarifa alatt olyan díjat szedhetett, amilyet akart.
Bevezették a kamatbiztosítás rendszerét is. A később oly sok visszaélésre alkalmat nyújtó támogatási forma azt jelentette, hogy a birodalom garantálta az érintett részvényeseknek a tényleges bevételek és a kamat összege közötti különbség esztendőnkénti lefizetését.
A "percent" értékét előre meghatározták, s ezt akkor is fizette az állam, ha meg sem indult a forgalom az adott szakaszon. További hátrányként jelentkezett, hogy a császárság nem határozta meg, hogy mennyi ideig részelteti a vállalatokat ebben a nagyvonalú támogatásban.
E lehetősséggel természetesen számosan éltek, s sokan visszaéltek...
(Folytatjuk)
Lázin Miklós András
Menedzsment Fórum