A prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon az elmúlt héthez képest átlagosan 4,2 százalékkal nőtt. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára heti átlagban 1,5 százalékos emelkedést mutatott. A forint a dollárral szemben az elmúlt hét nap során átlagosan 1,6 százalékkal erősödött. A hét folyamán a benzin ára folyamatosan emelkedett, a gázolaj ára csak jórészt csak a hét utolsó napján nőtt. A forint-dollár árfolyam az elmúlt 5 hét gyengélkedése után visszaerősödött a december közepi szintre. A piaci üzemanyag árváltozásokat az emelkedő olajár mozgatta, a benzin dinamikus áremelkedését emellett az amerikai piacokon elérhető kedvezőbb ár is okozta - írja prognózisában a GKI Energiakutató Kft.
A Mol a múlt héten bejelentette, hogy a piaci árváltozásokat ezentúl heti két alkalommal (hétfőn és szerdán) tekinti át, így szükség esetén heti kétszer lesz ármódosítás (szerdán és pénteken). Fontos hangsúlyozni, hogy a Mol döntései a nagykereskedelmi árakra vonatkoznak, így az árváltoztatásokat a kutak üzemeltetői saját döntésük alapján követik - hangsúlyozzák a szakemberek.
A már literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a héten a benzin esetében 2,5 százalékos emelkedést, míg a gázolaj esetében 0,2 százalékos árcsökkenést mutatnak.
A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a benzin esetében 5 forintos heti áremelést indokolnak, amelyből már három forint emelés február 1-én, pénteken megtörtént, így február 4-én, hétfőn várhatóan két forintnyi újabb áremelés képzelhető el. A gázolaj esetében fél forint alatti csökkentést indokolnak a heti piaci folyamatok. Mivel február 1-én, pénteken nem változott a gázolaj ára, ezért várhatóan február 4-én hétfőn sem jelentenek be árváltoztatást. Így a benzin kiskereskedelmi átlagára 431 forintra emelkedik és a gázolaj ára 432 forint maradhat február 6-án, szerdán - prognosztizálja a GKI.
mfor.hu