2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Falcon Oil and Gas Co. magyarországi cége, a TXM Olaj és Gázkutató Kft. - az elmúlt hónapok során nyert geotechnikai adatok alapján - folytatja a földgázkutatási tevékenységet a "Makó árok" védnevű területén, közölte Szabó György, a TXM Kft. ügyvezetője.

Hamarosan megkezdődik a Makói árok nevű földtani szerkezet gerincén lemélyített kutak - köztük a rekord mélységű, 6.085 méter mély Makó-7. jelű kút - úgynevezett rétegserkentése és kiképzése az erre a célra üzembe helyezett technológiával.

A "nem hagyományos" (BCGA) földtani szerkezetben található gázvagyon mennyisége meghaladja az 1.500 milliárd köbmétert. Ezt független szakértők döntően a "Szolnok" geológiai megjelölésű formáció becsült gázvagyonára alapozzák: ebben található a készlet csaknem 80 százaléka.

A társaság a Szolnok formációban 3500-4500 méteres mélység-tartományra megsokszorozza a kutak számát. A cél az, hogy a fúrási költségek kutanként átlagosan 10 millió dollár (mintegy kétmilliárd forint) alatt maradjanak, és a kiképzés ráfordításai se érjék el a hétmillió dollárt.

A nem hagyományos (BCGA) földtani szerkezetben alkalmazott, a hagyományostól eltérő szakmai szemléletű és irányú rétegrepesztés célja, hogy a gázt ne csupán egyes rétegekből, hanem - a repesztés nyomán - egymással összekapcsolódó áramlásokból nyerjék ki. Az Egyesült Államokon kívül csak itt kísérleteznek ezzel a módszerrel, az úgynevezett tömött geológiai rendszerek megcsapolására. A feladatban önmagában nem is a nagy mélység, hanem a bizonyos pontokon jelentkező közel 250 Celsius fokos hőmérséklet jelenti a fő kutatás-technológiai kihívást. Siker esetén ez a fajta megcsapolás vezethet el a kitermelésre kész állapotig.

Korábban Szabó György úgy nyilatkozott, hogy a gázmező a jövő év végére kerülhet kitermelés-közeli helyzetbe, amennyiben teljesülnek a szakmai várakozások. Szerinte a tény, hogy a Falcon már "megelőlegezte" a leendő termelő-vezeték kiépítését, azt is jelenti, hogy a kanadai cég biztosra megy. Siker esetén a makói árok legalább 100 évre biztosíthatja Magyarország földgáz-szükségletét. Ráadásul a már a kutatástól kezdve fizetendő 12 százalékos bányajáradék igen jelentős bevételt biztosít az állam számára.

MTI/

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!