2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak rövid távon ható károkat okozott az amerikai gazdaságnak a szeptember 11-i terrortámadás, a hosszú távú kilátások nem romlottak - mondta a Fed elnöke.

A EIU szerint viszont a globális gazdaság egészében, ezen belül az OECD-térségben is átmeneti, akár jelentős növekedéslassulásra kell számítani.

Alan Greenspan Fed-elnök a szenátus bankügyi bizottságában tartott meghallgatáson kijelentette, hogy a szeptember 11-én elszenvedett sokk után a gazdasági tevékenység sokfelé leállt. Az áruházak üresek voltak, amikor a lakosság a tévé előtt ülve figyelte a fejleményeket, melyek kiváltottak bizonyos, a jövő iránti félelmeket és tartósan károsíthatták a fogyasztási hajlandóságot. A személyek és a vállalatok körében is megfigyelhető a jövőben elkötelezettségekről bizonyos fokú lekapcsolódás és kivárás - mondotta Greenspan.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke ugyanakkor igyekezett optimizmust sugallni, amikor kijelentette, hogy "a szabad társadalom alapjai egészségesek, ennek révén bízni lehet a múltbeliekhez hasonló kilábalásban". A törvényhozók figyelmét felhívta, hogy a megrázkódtatás összes következményét csak bizonyos idő eltelte után lehet teljes egészében felmérni, ezért nem szabad elhamarkodottan fiskális gazdaságélénkítő programokat indítani.

A nemzetközi következményeket elemezve az Economist Intelligence Unit (EIU) kijelentette, hogy a globális gazdasági növekedés az idén várhatóan csak 2,4 százalék lesz, szemben a tavalyi 4,7-del. Ilyen ütemű lassulásra az első, 1974-es olajválság óta nem volt példa - emlékeztetnek az EIU kutatói.

A legfejlettebb országokat tömörítő OECD-térség egészében az idei GDP-növekedés - a 2000-ben kimutatott 3,7 százalékkal szemben - mindössze 1,2 százalék lesz, ami a leggyengébb teljesítmény 1991 óta, amikor az USA gazdasága recesszióban volt. Az amerikai gazdaságot illetően az EIU a romló munkaerő-piaci kilátásokra, az állások elvesztése miatti félelmekre, illetve a fogyasztás ennek nyomán várható visszaesésére hívja fel a figyelmet. A jelentés szerint Kelet-Európában a növekedést az EU-ban jelentkező lanyhulás veti vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!