2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elhúzódó világgazdasági recesszió hatására elemzők már korábban is jelezték, hogy elképzelhető, hogy a nálunk letelepedett multik visszafogják beruházásaikat, termelési kapacitásaik növelését, sőt esetleg visszavonulót fújnak. Egy másik szcenárió szerint viszont a leépítések jobbára a még mindig drágább munkaerejű nyugat-európai piacokon várhatóak, és ebből akár még profitálhat is Magyarország.

Azon azonban érdemes elgondolkodni, hogy milyen befektetőket szeretnénk vonzani, illetve, hogy a bérverseny-e a megfelelő eszköz a működőtőke megtartására. Nem biztos, hogy kétségbeejtő, ha a Mannes Mann Székesfehérvárról Kínába telepíti át gyártó kapacitását (mintahogyan 2000-ben megtette), és ezzel ugyan utcára kerül 1000 – főleg szakképzetlen - munkaerő, miközben az Ericsson fejlesztőüzemet nyit, vagy a GE kutatóbázist hoz létre Magyarországon. Kérdés, hogy hosszútávon fenntartható, illetve fenn akarjuk-e tartani, hogy a hazai munkaerő bére a kínai, ukrán, vagy más tőlünk keletebbre lévő piacok fizetési színvonalával versenyezzen, vagy inkább az uniós jövedelemszintet tűzzük ki célul. Ez utóbbi már csak azért is tűnik jobbnak, mert így lesz kedve boltot nyitni a Tesconak, a Maxx-nek, a Corának, a Mangonak, a C&A-nak, Marks & Spencer-nek, Debenhams-nek, és még sok más nemzetközi kiskereskedelmi áruházláncnak. És ugyan ezek az üzletek valóban nem fognak ezreket foglalkoztatni, ám ingatlant bérelni, adózni, és azért pár száz embernek munkát adni, igen.

Sőt, azt is kétlem, hogy azok a multinacionális nagyvállalatok, akik milliárdos nagyságrendű beruházással gyártó, vagy fejlesztő üzemeket hoztak létre pusztán az adókedvezmények megszűnése miatt sátrat bontanának, és áttelepülnének Romániába, vagy Szerbiába a magasabb kedvezmények reményében. Amúgy a nemzetközi felmérések is azt mutatják: a nagybefektetők nem az adókedvezmények végett jönnek Magyarországra (amit viszont kapnak, azt kihasználják). Ennél nagyobb vonzerő a közelgő EU tagság, a szakképzett munkaerő, no meg a kiegyensúlyozott gazdaságpolitika. A tőke a megbízható, és együttműködésre képes környezetet kedveli, ezt pedig a tavaszi választási hadjáratban a jobboldal majdnem „elkampányolta”! A bizalmat pedig most újból fel kell építeni.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!