3p

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke: 50,3. A decemberi gyorsuló ütemű növekedést (51,9) januárban kisebb növekedés követi, hasonlóan az előző év azonos időszakához.

A szezonális hatásoktól megtisztított indexértékek szerint a tavaly decemberi és az idei év első hónapjának növekedése is elmarad az előző években mért növekedési ütemtől. A januári indexérték 2,3 százalékponttal kisebb, mint az előző három év január hónapjainak átlagos növekedése (52,6). Az előző évekkel való összehasonlításkor megállapítható, hogy 2003 januárjában nagyobb növekedést mértünk, mint 2002-ben, de az éves átlagos növekedés mégis elmaradt az előző évihez képest, a 1999 és a 2000-es év viszonylatában, pedig az előbbivel ellentétes tendencia érvényesült. Bár az előbbi tapasztalatok szerint az év első hónapjának teljesítménye gyenge támpontot jelent az elkövetkezendő hónapokra nézve, mindenképpen kedvező, hogy a téli szezonális hatás ellenére gyenge növekedés jellemzi a feldolgozóipari vállalatok januári teljesítményét.

A decemberi teljesítményhez képest lassuló növekedés a felmérés részindexeinek többségére is jellemző. Az előző hónaphoz hasonlóan ez alól kivétel az árindex (62,9), ami az év első hónapjára jellemző nagyobb árnövekedést mutat, mint decemberben (60,7). Növekedést jelez még a vásárolt készletek indexe és a külpiaci mutatók is, a decemberi csökkenést követően. Stagnálás közeli, de növekedéssel jellemezhető a termelési mennyiség (50,1) januári alakulása. A termelésnövekedés jelentősen kisebb, mint tavaly januárban volt (56,9).

Az új megrendelések (53,7) alakulása közel azonos ütemű, mint egy hónappal korábban, de az előző évek azonos időszakaihoz képest kisebb növekedést mutat. Továbbra sem nőtt a szállítási átfutási idő (50,4) a feldolgozóiparban, bár kisebb ütemű csökkenést mutat, mint egy hónappal korábban. A termelés stagnálása mellett a készletindexek értéke az előző hónappal ellentétes irányban változott. A decemberi csökkenés után most nőtt a vásárolt készletek (53,1) mennyisége, és növekedés után csökkenést mutat a késztermékkészletek (46,5) állománya. Az idei januári változás nagyobb ütemű elmozdulást jelez, de azonos a 2003 januárjában mért készletalakulással.

A tavalyi év folyamán folyamatosan visszaesést jelző foglalkoztatási index (45,4) továbbra is csökkenést jelez. A csökkenés nagyobb ütemű, mint a december hónapban (46,1) mért. Az előző év januárjához viszonyítva az alkalmazotti létszám csökkenése nagyobb ütemű, mint tavaly volt (47,8). A létszámcsökkenés ebben a hónapban a textiliparban a legjelentősebb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!