A Merck április közepén tette közzé komoly visszaesést mutató eredményeit. Az idei első negyedévben az amerikai gyógyszergyártó nyeresége - elsősorban Vioxx nevű szere tavalyi visszahívása miatt - 1,37 milliárd dollár lett, részvényenként 62 cent. Egy évvel korábban az eredmény még 1,62 milliárd dollár, egy részvényre vetítve 73 cent volt.
[ajanlo=101][igazitas=left/]Szakértők a Vioxx miatt hasonló keresetlavinára számítanak a cégnél, mint a német Bayer gyógyszergyár a Baycol (Lipobay) koleszterincsökkentője esetében 2001-ben. A Vioxx - amelyet tavaly 2,55 milliárd értékben forgalmaztak - a legutóbbi klinikai kísérletek szerint kétszeresére növeli a vérrögképződés és így a szívinfarktus, illetve az agyi érkatasztrófák kockázatát. A Bayernek a gyógyszervisszahívás - a forgalom és a nyereség visszaesése, valamint a kifizetendő kártérítések miatt - többmilliárd eurós veszteséget okozott.
A Vioxx egyébként ugyanazt a Cox-2 hatóanyagot tartalmazza, mint a konkurens Pfizer Celebrex és Bextra készítményei. Ezek esetében tavaly ősszel felfüggesztették a forgalmazást, mivel a klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy nagy mennyiségben alkalmazva növeli a szívinfarktus kockázatát.
A Merck éléről távozó Raymond Gilmartin a BBC Online beszámolója szerint 2006-ig nem hagyja el a gyógyszergyárat, és tanácsadóként továbbra is a cég kötelékében áll majd. A vállalat élén utódja Richard Clark lesz. Az új vezérigazgató komoly tapasztalatokkal bír, hiszen eddig a gyártás vezetése volt a feladata.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Haláleset sokkolta két gyógyszergyár befektetőit
Hetvenegy millió dolláros kampányt függeszt fel a Pfizer
Rekordbüntetés megtévesztő gyógyszer-reklámok miatt
Gyógyszerbotrány sodorta el a Merck főnököt
Leköszönt posztjáról a világ egyik legnagyobb gyógyszergyárának, a Merck & Co.-nak a vezérigazgatója. Raymond Gilmartin az eredmények visszaesése és a cégnél az elmúlt időszakban komoly problémákat okozó Vioxx visszahívása miatt vált nemkívánatos személlyé.