4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sem Románia, sem az EU nem tudja megszüntetni orosz gázfüggőségét, Magyarország miatt - állapítja meg a szerdai román sajtó annak kapcsán, hogy Magyarország úgy döntött, részt vesz a Kék Áramlat orosz gázvezeték megépítésében, amely azonban a közös európai Nabucco gázvezeték-projekt vetélytársa. A német Handelsblatt elemzése szerint Magyarország "átállt az oroszokhoz".

Az orosz Kék Áramlat nevű gázvezeték Törökországból Bulgárián és Románián keresztül Magyarország felé szállítana gázt, míg a Nabucco konzorcium olyan vonalat épít, amely Törökországon keresztül szállítaná a gázt Ausztriáig. A magyar kormányfő nemrég jelentette be, hogy a Nabucco után Magyarország a Kék Áramlatba is beszáll.

A Gandul című napilap tudósításának címében azt emeli ki, hogy Magyarország megegyezett a Gazprommal, s ezzel az "ismeretlenbe vetette" a Nabucco-tervet. A lap szerint Magyarországnak sikerült egyetlen aláírással szertefoszlatni az Európai Unió reményeit, s az európai közösség egyhamar nem törheti meg az orosz energiamonopóliumot. A Gandul szerint Magyarország geopolitikai választása "megegyezik Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kommunista szimpátiáival".

Magyarország kapzsi

A Romania libera című napilap szerint Magyarország Oroszországot választotta. Emlékeztet, hogy a tervezett Kék Áramlat és a Nabucco vezetékek egyes szakaszai megegyeznek, de az előbbi elkerüli Romániát és Szerbiát. A lap azt írja, hogy a magyar miniszterelnök "jó barátja" Vlagyimir Putyin orosz elnöknek. A Romania Libera szerint 1990-től kezdve orosz üzletemberek jelentek meg a magyar energiapiacon, és állítólag bizonyítékok léteznek arról, hogy az orosz maffia a magyar ipar fontos ágazatait ellenőrzi.

A Cotidianul című napilap szerint Magyarország "kapzsi", hiszen a Nabucco és a Kék Áramlat tervében is részt vesz.

A Curentul című napilap szerint Magyarország "felrobbantotta" Romániának azt a tervét, hogy függetlenedjen az orosz gáztól. Budapest "nehéz csapást mért" az EU által támogatott Nabucco-tervre - írja a Curentul.

A németek is idegesek


Magyarország az orosz oldalra állt a tervezett európai uniós gázvezeték támogatása helyett - írta szerdai számában a Handelsblatt című német lap.

A tekintélyes gazdasági, politikai napilap azt emelte ki, hogy Gyurcsány Ferenc nyilatkozataiban az uniós gázvezeték tervét "álomnak" minősíti, s ehelyett a Gazprommal kíván együttműködni az orosz gáz Európába történő eljuttatása érdekében.

Nem búcsúzunk Nabuccótól

Gyurcsány Ferenc összefogása Oroszországgal "keserű csapást" jelent az Európai Unió energiapolitikája számára - hangsúlyozta a német napilap. A Nabucco gázvezeték ugyanis olyan kezdeményezés, amely azt célozza, hogy az unió a Kaszpi-tengeri régióból jusson energiaforrásokhoz, s ezáltal valamelyest csökkentse Oroszországtól való függőségét ezen a téren. Amennyiben viszont Gyurcsány terve realitássá válik, Moszkva az Ukrajnán és Fehéroroszországon keresztül húzódó vezetékek, továbbá a tervezett Balti-tengeri vezeték mellett újabb összeköttetéshez jut az európai piacokhoz - írta a lap.

Az újság idézte Andris Priebalgs energiaügyi biztost, aki a tervezett vezetéket az Európai Unió számára rendkívül fontosnak nevezte. Legfőbb céljaként pedig azt jelölte meg, hogy Közép-Ázsiából szállítsanak földgázt az unió országaiba, mégpedig más útvonalakon, mint a már meglévő oroszországi vezetékek. Priebalgs ugyanakkor elismerte, hogy nehéz célkitűzésről van szó, mivel annak megvalósításában öt ország vesz részt.

"A Kék Áramlat elsődlegessége nem jelenti ugyanakkor azt, hogy a Nabuccótól végleg búcsút veszünk" - jelentette ki a Handelsblattnak László Boglár, Gyurcsány Ferenc kormányfő szóvivője. Magyarország nem véglegesen döntött az EU ellen, illetve a Gazprom mellett - idézte az újság a szóvivőt, aki hozzáfűzte: A Kék Áramlat egyszerűen előbbre tart, s Magyarországnak sürgősen több földgázra van szüksége.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!