Széleskörű vita alakult ki Nagy-Britanniában az élő állatok gyógyszertesztelés során való felhasználása körül. A 65 000 embert foglalkoztató gyógyszerlobbi, mely csak tavaly 2 milliárd font nyereséget ért el, erőteljesen védi érdekeit.
Az aktivisták képviselője úgy nyilatkozott a BBC Online újságírójának, az érintett vállalatok megpróbálják őket erőszakos kisebbségnek beállítani, akik elvakult mozgalmárokként követelik az új törvényeket.
A gyógyszergyártók azt szeretnék, ha az állatvédők akciói ellen törvényt hoznának a szigetországban, hasonlóan büntetve őket, mint a futballhuligánokat vagy a rasszista aktivistákat. Mint azt Jean-Paul Garnier, a piacvezető GlaxoSmithKline vezérigazgatója elmondta, szigorúbb törvényekre lenne szükség az 'elvadult' mozgalmak megfékezésére, mivel azok valósággal terrorizálják a gyógyszerészeti vállalatokat.
A lobbi szerint azért is lenne kívánatos a laborokba behatoló, vagy a munkát más módon akadályozó állatvédőket sújtó törvény, mivel az Association of the British Pharmaceutical Industry (ABPI) adatai szerint évi 30-70 millió fontba kerülnek a cégeknek a biztonsági intézkedések. 2003 második felében legkevesebb 30 alkalommal hajtottak végre különböző akciókat a kísérleti állatok jogaiért küzdő mozgalmárok Nagy-Britanniában. 2004 első felében pedig csak a cégek járművei ellen 46 támadást hajtottak végre az állatvédők.
A brit gyógyszeripar 65 ezer embert foglalkoztat, és negyedmillió további munkahely léte függ a vállalatok működésétől. 2 milliárd fonttal járult hozzá az ágazat a szigetország gazdaságához, és 7 milliárd font értékben exportálták termékeiket a tavalyi évben. A gyógyszeripar minden harmadik munkahelye az aktivisták által leginkább támadott kutatási területen van. Az állatvédő-ellenes törvényt sürgető cégvezetők az ő biztonságukra és érdekeikre is hivatkoznak, mikor a jogi lépések meghozataláért lobbiznak.
(Menedzsment Fórum)
Háborúznak a gyógyszerészeti cégek az állatvédőkkel
Széleskörű társadalmi vita alakult ki Nagy-Britanniában az élő állatok gyógyszertesztelés során való felhasználása körül. A 65 000 embert foglalkoztató gyógyszerlobbi, mely csak tavaly 2 milliárd font nyereséget ért el, erőteljesen védi érdekeit.