2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az USA-ban azonnali hatállyal kivontak a forgalomból egy, a szklerózis-multiplex kezelésére szolgáló gyógyszert, miután az azzal kezelt páciens elhalálozott. A bejelentés hírére az érintett gyógyszergyárak részvényárfolyamai drasztikus esést produkáltak.

A legnagyobb ír gyógyszergyártó, az Elan és a biotechnológiai iparág harmadik legnagyobb szereplője, az amerikai Biogen által közösen piacra dobott Tysabri visszavonásáról a napokban döntött a két társaság. A lépésre azután került sor, hogy egy klinikai vizsgálat során egy, a gyógyszerrel kezelt beteg meghalt, egy másik pedig életveszélyes állapotba került. A gyanú szerint a gyógyszer egy ritka, ámde halálos kimenetelű idegbetegséget idézett elő, számol be a Financial Times Deutschland.

Az eset a vizsgálat azon szakaszában következett be, amikor a Tysabrit a Biogen egy másik gyógyszerével, az Avonex-szel kombinálva tesztelték. Az Avonex a legnagyobb forgalmat lebonyolító szklerózis-multiplex ellenes gyógyszer a világon, és már 1996 óta forgalomban van.

A befektetők bizalmát mindenesetre megingatta a két cég bejelentése: a Biogen részvényárfolyamai 44, az Elané pedig 68 százalékkal csökkentek hétfőn. Szakértők úgy vélekednek: még ha idővel ki is derülne, hogy csupán egyedi esetekről van szó, a cégek imázsában keletkezett kár nagyon nehezen hozható helyre. "Legrosszabb esetben a termék megszüntetésére is sor kerülhet" - nyilatkozta a lapnak egy elemző.

A piac nagyságára nézve beszédes adat, hogy a szklerózis-multiplex kezelésére szolgáló gyógszerek évente 3,2 milliárd dolláros forgalmat generálnak a világon, 2008-ig pedig 6 milliárd dollárosra duzzad majd a piac.

Elemzők szerint a mostani eset nyomán az orvosokban, a betegekben és a befektetőkben is felmerül a kétely azt illetően, képes-e megbízhatóan ellátni feladatát a gyógyszert engedélyező amerikai hatóság. Az FDA ugyanis gyorsított eljárásban adott zöld utat a Tysabrinak, ami így a tervezettnél másfél évvel korábban került forgalomba. A FDA legutóbb szeptemberben került a kritikák kereszttüzébe, amikor a Merck & Co. fájdalomcsillapítóját kellett kivonni a forgalomból.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!