Valaki harmincezret is képes fizetni érte
A BBC napokban összeállított tanulmánya több szempontból is vizsgálta az angol profi focicsapatok meccseit: összehasonlították a legolcsóbb és a legdrágább belépőjegyeket, a hivatalos meccsre készült füzetek árát, illetve azt, mennyiért lehet enni egy hagyományos angol pitét és inni egy kávét. Emellett a kiadvány szerkesztői megvizsgálták, hogy ha valaki a fenti összes terméket megvásárolja a legolcsóbb jegy mellé, akkor mennyibe kerül a "teljes ellátás" a meccsnapokon.
A jegyek tekintetében a londoni Arsenal veri a mezőnyt, hiszen az "ágyúsoknál" a legolcsóbb tikett 35, míg a legdrágább száz fontba (több mint 30 ezer forint) kerül. Rajtuk kívül egyetlen csapatnál sem tapasztalható háromszámjegyű belépődíj. Általánosságban is az tapasztalható, hogy a londoni meccsjegyek jóval drágábbak, mint vidéken, hiszen a Chelsea stadionjában 87 font, a Tottenhamnél 80 font, a Fulhamnél pedig 60 font a legdrágább jegy. Vidéken ennyiből a teljes ellátást is bőven ki lehet hozni.
A legolcsóbb hely például Blackburn, ahol a legdrágább jegy kerül majdnem annyiba (37 fontba), mint az Arsenal stadionjában a legolcsóbb. Az észak-angliai városban tíz fontnál indulnak a felnőtt jegyek, azaz akár már bő háromezer forintért is felmehetünk a "kakasülőre". Hasonlóan alacsony árak a Premier League-ben mindössze a Newcastle pályáján találhatók.
Ha a teljes ellátást (legolcsóbb jegy, programfüzet, pite, kávé) nézzük, akkor a Liverpool beelőzi az Arsenalt, mivel Londonban 35, Liverpoolban pedig 39 font a legolcsóbb belépő. Így Gerrardékat összesen 46,95 fontért nézhetjük meg egy pite és egy kávé mellett, míg Fabregast és csapatát "mindössze" 44 fontért. Némileg meglepő, de ebben a kategóriában a fenti két csapat után a két újonc következik: a walesi Swansea és a szintén londoni Queens Park Rangers is több mint 40 fontért nézhető meg.
A teljes ellátást tekintve is az derül ki, hogy a legkifizetődőbb Blackburn- vagy Newcastle-drukkernek lenni, hiszen abban a két stadionban már 17,50 fontból ki lehet jönni, ami majdnem harmada a Liverpool listavezető csomagjának.
A szigetországban könnyen telik rá
A magyar focirajongó persze joggal legyinthet, hogy a csatornán túl könnyen megtehetik, hogy ennyit költenek focimeccsre, hiszen a fizetések is jóval magasabbak. Nagy-Britanniában az itthon bevett minimálbér fogalmát nem ismerik, ott minimum órabért határoznak meg a helyi hatóságok, ami jelenleg 5,93 font (nagyjából 1800 forint). Ha átlagosan heti 40 munkaórával számolunk, akkor az Eurostat adatai szerint majdnem négyszer annyit lehet keresni a szigetországban, mint itthon.
Az EU statisztikai hivatalának legfrissebb kimutatása szerint ugyanis az angol minimális órabérrel 1085,81 eurót lehet hazavinni havonta, míg nekünk be kell érnünk 293,11 euróval havonta, ami a legalacsonyabbak közé tartozik az Unióban. A fentiekből az derül ki, hogy arányaiban nem drágább az angol meccsrejárás, mint a magyar, hiszen a legolcsóbb 10 fontos jegyből egy minimálbérből ott százat tud venni valaki egy hónapban, míg itthon is lehet már 3 euróért vidéki meccseket látogatni. Szóval az angol focifanatizmus is csak akkor drága, ha nem az ottani fizetésből kell fedezni ezt a szenvedélyt.
Beke Károly
mfor.hu