A Strabag Építő Rt. az elmúlt fél évben tucatnyi területet vizsgált meg, hogy hol építse fel Európa egyik leendő legnagyobb, évi egymillió tonna cement előállítására alkalmas gyárát, miután a Baranya megyei Bükkösdön a helyiek népszavazás keretében elutasították a 27 milliárd forintos beruházást. A cég eddig két másik baranyai településről, Királyegyházáról és Kővágószőlősről készített környezetvédelmi hatástanulmányt, és kért előzetes szakhatósági engedélyt a Dél-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőségtől, de emellett Bükkösdről sem mondtak még le, mivel ott folyamatosan nő azoknak a száma, akik támogatnák az építkezést.
A három lehetséges helyszín közül azonban egyik sem teljesen ideális. Bükkösdön helyben van a bánya, de jelentős költséggel utat kellene építeni; Kővágószőlősön a készülő autópályával nem lenne közvetlen kapcsolata az üzemnek, Királyegyházára pedig vasúton kellene szállítani az alapanyagot, ami szintén sok pluszköltséggel járna.
A szakhatóság várhatóan két-három hónapon belül dönt arról, hogy Királyegyházán és Kővágószőlősön zöld utat ad-e az építkezésnek. A Strabag legkésőbb két év múlva szeretne hozzákezdeni az építkezéshez, mivel a mintegy száz főt foglalkoztató cementgyárnak 2009-ben már termelnie kell, írja a Napi Gazdaság.
Három magyar település verseng Európa egyik legnagyobb cementgyáráért
Ma már csupán három település van versenyben a Strabag Építő Rt. 27 milliárd forintos cementipari beruházásáért, írja a Napi Gazdaság.