A sztrájktörvény értelmében a június 29-ére és július 7-ére a Gemenc, Kapos és a Pannon Volán Zrt.-nél a korkedvezményes nyugdíj intézményének megtartásáért meghirdetett kétórás sztrájk előtti egyeztető tárgyalást kezdeményezett a munkáltatókkal az Autóbusz-közlekedési Szakszervezetek Szövetsége (AKSZSZ), a munkáltatók azonban elzárkóztak ettől - közölte az érdekképviseleti szervezet elnöke szerdán az MTI-vel. A munkáltatók szerint az AKSZSZ-nek nincs jogosultsága munkaügyi vitát kezdeményezni.
A dél-dunántúli régió három megyéjében - Baranya, Somogy, Tolna - működő Volán-társaságokat tömörítő szakszervezeti szövetséggel ezt levélben közölték a munkáltatók - írta közleményében Dobi István szakszervezeti elnök.
"A munkáltatók a sztrájktörvényt semmibe véve, a munkavállalók jogait megkérdőjelezve jártak el akkor, amikor levelüket megfogalmazták és az egyeztetést szövetségünkkel nem folytatták le" - szögezte le az AKSZSZ elnöke a szerdán kézhez kapott elutasító levelek kapcsán. Hozzátette: a sztrájktörvény módosítása óta a munkáltatók gátolják, ellehetetlenítik a törvényben foglaltak végrehajtását és teszik ezt úgy, hogy semmilyen retorziótól nem kell tartaniuk.
Az érdekképviseleti vezető úgy vélekedett, hogy a munkáltatók magatartásával "egyértelművé vált, hogy a Fővárosi Munkaügyi Bíróság kérelmünket újból érdemi vizsgálat nélkül el fogja utasítani, mivel a felek között az elégséges szolgáltatás mértékéről egyeztető tárgyalásra nem került sor".
Az Autóbusz-közlekedési Szakszervezetek Szövetsége kéri a törvényalkotókat, hogy sürgősen rendezzék a sztrájktörvény módosítása óta fennálló és nem egyértelmű állapotokat, mivel kijelenthető, hogy a jelenlegi helyzetben a közszolgáltatás területén a munkavállalóknak nincs lehetősége az érdekeik érvényesítésének céljából a nyomásgyakorlásra - írta közleményében Dobi István. Megjegyezte: "a munkavállalók körében egyre nagyobb feszültség kezd kialakulni, mivel törvényesen nem tudnak élni alkotmányos jogukkal".
Amrein Károly, a Gemenc Volán Zrt. vezérigazgatója nem kívánt reagálni az AKSZSZ közleményére. Horváth Zoltán, a Pannon Volán Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek kifejtette: az AKSZSZ kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett, amihez a Munka Törvénykönyve szerint a szakszervezetnek joga van. Ezt azonban egyik, a Pannon Volánnál működő érdekképviselet sem tette meg, a volántársaság pedig a szakszervezeti szövetséggel semmilyen jogviszonyban nem áll - mondta. "Ha a mi szakszervezeteink közül bármelyik megkeres kollektív munkaügyi vita ügyében, érdemben fogunk reagálni, az AKSZSZ-szel nem kívánunk tárgyalni ilyen ügyben" - tette hozzá Horváth Zoltán.
Gál Zoltán, a Kapos Volán Zrt. vezérigazgatója a távirati irodának nyilatkozva leszögezte: munkaügyi vitát a helyi szakszervezet olyan problémáról tud kezdeményezni, ami a munkáltató és közte alakult ki. A korkedvezményes nyugdíj nem ilyen probléma - jegyezte meg.
MTI