A munkahelyüket feladó brit szülők 31 százaléka azért dönt így, mert nem tudja munkaidőben megoldani a gyereke elhelyezését, egyhatoduknak az a fő problémája, hogy vállalata nem biztosítja a rugalmas munkaidőt, 14 százalékuk számára pedig túlzott stresszt jelent a magánélet és a karrier egyeztetése. A brit egyedülálló szülőket képviselő alapítvány felmérése szerint azok fele, akik felmondtak, hogy megoldják gyermekük nevelését, szívesen maradtak volna munkahelyükön.
Az One Parent Families szervezet szerint nem tudnak hova fordulni az egyedülálló szülők, és magukra maradnak a pénzkereset melletti gyermeknevelés megoldásának gondjával. Sokan, akik nem dolgozhatnak rugalmas munkaidőben, a karrierjük szempontjából igen hátrányos részmunkaidős állásba kényszerülnek, hogy több időt tölthessenek családi körben.
A részmunkaidős állásra rászoruló szó szerint nagy árat fizetnek: negyven százalékkal kevesebbet keresnek, mint akik nyolc órában végzik ugyanazt a munkát. A részmunkaidős foglalkoztatás természetesen az alsóbb szintű pozíciókra jellemző, mivel egy vezetői állásba értelemszerűen nem vesznek fel egy napi négy órás munkát vállaló nőt.
Akik egy vagy több gyerek mellett dolgoznak fél napot, azok általában lejjebb csúsznak a ranglétrán a korábbi, szülés előtti pozíciójukhoz képest. Egy felmérés szerint, míg a teljes állásban dolgozó férfiak és nők között a jövedelmi különbség 26 százalékos, a részmunkaidőben dolgozó nők pedig legkevesebb 34 százalékkal alacsonyabb fizetést kapnak.
Hátrányban az egyedülálló szülők a brit munkaerőpiacon
Egy brit jótékonysági szervezet szerint a gyermeküket egyedül nevelő szülők, többségében nők egyharmada kénytelen abbahagyni munkáját, hogy eleget tegyen családanyai vagy családapai kötelességeinek.