Az operatív program a foglalkoztatás, az oktatás, a képzés, a szociális szolgáltatások, az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéseit támogatja. Általában a projektek az összköltségek több mint 90 százalékához nyerhettek el támogatást.
A Nemzeti Fejlesztési Terv a humánerőforrás-fejlesztésre irányozta elő a legnagyobb forrást. Az árfolyamváltozás miatt magasabb támogatási keretnek köszönhetően a 2004. évi árfolyamokkal számolt keret több mint 100 százalékára vállaltak kötelezettséget. A szerződéskötéssel lekötött összeg is már csaknem az eredeti keret 100 százaléka. A megkötött támogatási szerződések mintegy négyötödénél már a támogatást is kifizették 90 milliárd forint értékben. Az aktív munkaerőpiaci intézkedéseket két központi programmal és két pályázati felhívással segítették.
Az irányító hatóság a központi programok keretében 30 milliárd forinttal támogatta a megyei munkaügyi központokat a munkanélküliség megelőzése a foglalkoztatás érdekében. A húsz megyei munkaügyi központ a munkaerő területi mobilitását, a fiatalok munkaerőpiaci beilleszkedését, a foglalkoztatást, a gyakorlati tapasztalatszerzést és a munkavégzési képességek megőrzését szolgáló programokat indított. Ezekben a programokban eddig már több mint 22 ezren vettek részt.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat 8,5 milliárd forintot kapott munkavállalók mobilitásának elősegítésére. A nők foglalkoztathatóságának javítását szolgáló két pályázati felhívás keretében 83 pályázónak - elsősorban civil szervezetnek - ítéltek meg 2,6 milliárd forint támogatást.
A társadalmi hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem keretében 8 oktatási, képzési és 4 szociális, munkaügyi programot indítottak. Ezeket a feladatokat 510 non-profit szervezet és önkormányzati intézmény segítségével valósítják meg. A számukra megítélt összeg meghaladja a 21 milliárd forintot.
Kiemelt jelentőségű a "suliNova" közoktatás-fejlesztési program. Ugyancsak sokat várnak a Pedagógus-továbbképzési Kht.-nak központi program keretében nyújtott 3,5 milliárd forintos támogatástól, amely a hátrányos helyzetű tanulók esélyegyenlőségét javítja. A felnőttképzést, az alkalmazkodó-képesség javítását szolgáló 1500 programot 57 milliárd forinttal támogatták.
Csaknem ezer pályázó kapott több mint 11 milliárd forint támogatást új munkahelyek létesítéséhez, a vállalkozói készségek fejlesztéséhez kapcsolódó képzésekhez. Az oktatási, szociális és egészségügyi infrastruktúra fejlesztésére 115 projekt nyert el támogatás. A számukra jóváhagyott támogatás több mint 58 milliárd forint.