Harmadszorra sikerült átvinni az Országgyűlésen (és a kormánykoalíción) az úgynevezett szavazatelsőbbségi részvények felszámolására irányuló jogszabályt. Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárása ugyanis arra kényszerítette a kormányt, hogy sürgősséggel tárgyalja az ügyet.
Ez még így is nyögvenyelősre sikerült: a hétköznapi néven aranyrészvénynek nevezett papírok megszüntetését célzó javaslatot ugyanis októberben nyújtotta be a kormány, ám azt tavaly vissza is küldte a parlament a feladónak. A bizottság már 2005 végén jelezte hazánknak, hogy a többségben magántulajdonú cégekben fenntartott extra részvényeket meg kell szüntetni, mert az ellentétes az unió elveivel. Akkor arra hivatkozott a kormány, hogy a választások miatt csak 2006 őszén fogadható el a javaslat. Ebbe Brüsszel belement.
Az idén év elején tehát még egyszer nekifutott a kormány a jogszabály módosításának, valószínűleg most utoljára. Az első kísérlet egyébként még az uniós csatlakozás előtt történt az aranyrészvények megsemmisítésére. Akkor azonban - annál is inkább, mert annyira sürgős nem volt - visszadobták a képviselők, és majd két évig hozzá sem nyúltak.
A mostani verzióban az energetikai cégekben egy kis engedményt hagyott magának az állam. Ezen társaságok felügyelő bizottságában ugyanis helyet fog kapni a Magyar Energia Hivatal egy képviselője is.
Az ötletet a gazdasági bizottság nyújtotta be, a szabaddemokraták támogatták, a kormány szocialista oldala azonban nem.
Végül arra jutott a koalíció, hogy a szóban forgó társaságok felügyelő bizottságában helyet foglaló, az államot képviselő tag semmilyen jogosítvánnyal nem rendelkezik majd, vagyis szavazni nem tud, kizárólag megfigyelő lehet.
Ezt a verziót a jelen lévő 322 képviselő mindegyike támogatta. A jogszabály zárószavazása jövő héten lesz.
A módosítás szerint az érintett társaságoknak 60 napon belül kell módosítaniuk az alapító okiratukat, és rendezniük kell a szavazatelsőbbséget biztosító részvények ügyét. Amennyiben ezt nem teszik meg, a részvények automatikusan törzsrészvényekké alakulnak.
Menedzsment FórumKapcsolódó anyagok: Részben megmaradnának az energiás aranyrészvények Végre kivonulhat az állam az OTP-ből és társaiból Aranyrészvény-ügy: eltér a cégvezérek véleménye