3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Megszavazta a parlament az aranyrészvények megszüntetését célzó törvénymódosítást. A jogszabály egyes passzusait ellenszavazat nélkül fogadták el. Ez azért is meglepő, mert korábban éles vitákat váltott ki az állam elsőbbségi részvényeinek megszüntetése.

Már csak néhány hetük van hátra

Harmadszorra sikerült átvinni az Országgyűlésen (és a kormánykoalíción) az úgynevezett szavazatelsőbbségi részvények felszámolására irányuló jogszabályt. Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárása ugyanis arra kényszerítette a kormányt, hogy sürgősséggel tárgyalja az ügyet.

Ez még így is nyögvenyelősre sikerült: a hétköznapi néven aranyrészvénynek nevezett papírok megszüntetését célzó javaslatot ugyanis októberben nyújtotta be a kormány, ám azt tavaly vissza is küldte a parlament a feladónak. A bizottság már 2005 végén jelezte hazánknak, hogy a többségben magántulajdonú cégekben fenntartott extra részvényeket meg kell szüntetni, mert az ellentétes az unió elveivel. Akkor arra hivatkozott a kormány, hogy a választások miatt csak 2006 őszén fogadható el a javaslat. Ebbe Brüsszel belement.

Az idén év elején tehát még egyszer nekifutott a kormány a jogszabály módosításának, valószínűleg most utoljára. Az első kísérlet egyébként még az uniós csatlakozás előtt történt az aranyrészvények megsemmisítésére. Akkor azonban - annál is inkább, mert annyira sürgős nem volt - visszadobták a képviselők, és majd két évig hozzá sem nyúltak.

A mostani verzióban az energetikai cégekben egy kis engedményt hagyott magának az állam. Ezen társaságok felügyelő bizottságában ugyanis helyet fog kapni a Magyar Energia Hivatal egy képviselője is.

Az ötletet a gazdasági bizottság nyújtotta be, a szabaddemokraták támogatták, a kormány szocialista oldala azonban nem.

Végül arra jutott a koalíció, hogy a szóban forgó társaságok felügyelő bizottságában helyet foglaló, az államot képviselő tag semmilyen jogosítvánnyal nem rendelkezik majd, vagyis szavazni nem tud, kizárólag megfigyelő lehet.

Ezt a verziót a jelen lévő 322 képviselő mindegyike támogatta. A jogszabály zárószavazása jövő héten lesz.

A módosítás szerint az érintett társaságoknak 60 napon belül kell módosítaniuk az alapító okiratukat, és rendezniük kell a szavazatelsőbbséget biztosító részvények ügyét. Amennyiben ezt nem teszik meg, a részvények automatikusan törzsrészvényekké alakulnak.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Részben megmaradnának az energiás aranyrészvények Végre kivonulhat az állam az OTP-ből és társaiból Aranyrészvény-ügy: eltér a cégvezérek véleménye

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!