[ajanlo=194][igazitas=left/]Svédország is követte az ír példát és az éttermek, bárok és munkahelyek falain kívülre űzte a dohányzókat. Az egészségmániájukról híres svédek 85 százaléka egyetértett a döntéssel. "Kocsmába főként inni járnak az emberek, a cigaretta csak extra élvezet" - nyilatkozta egy fiatal a Reutersnek.
A döntést nagy ovációval fogadták a "snus"- gyártók. A kétes egészségügyi hatásai miatt Európa legtöbb területén tiltott szer Svédországban nagy népszerűségnek örvend, a 9 milliós lakosság mintegy 10 százaléka él vele. Az ország 1995-ös uniós csatlakozásakor mentességet is kapott tekintettel a "snus"- fogyasztás régi hagyományára.
Az ajak alá helyezett "nikotinbomba" kevesebb nyáltermeléssel jár, mint a dohányrágás, és nem olyan kellemetlen megszabadulni a dohánydarabkáktól sem, mint ez utóbbi esetében. A gyártók most "snus" automatákkal és hűtőkkel akarják elárasztani az éttermeket és a bárokat. "Az elmúlt időszakban már tapasztalható volt egy 30 százalékos növekedés a "snus" eladásban, de a törvény hatályba lépésével további emelkedéssel számolunk" - nyilatkozta a dohánytilalom hatásait vizsgáló Alkohol és Drog Kutató munkatársa.
Menedzsment Fórum
Hódíthat a svéd füstmentes szenvedély
Ismét felfelé ívelhet a svédek körében közkedvelt "snus" (fogínyre helyezhető dohány) divatja. Az északi ország negyedikként tiltotta ki Európában a cigarettafüstöt az éttermekből és a kocsmákból.