A konzorcium célja, hogy az állami szerepvállalás mellett pénzügyileg stabilizálják a cégcsoportot, s azt szakértők bevonásával szervezzék újra. Erős János szerint a programot február közepéig egy tanácsadó cég dolgozza ki. A változás-menedzseri feladatra Hónig Pétert, a Malév Zrt. elnökét, a Dunaferr korábbi vezérigazgatóját kérik fel, akinek tanácsadója Székely Péter, a Transelektro-csoport elnöke lesz.
3,5 milliárd friss tőke kell
Az MKB Bank álláspontja szerint a jelenlegi legsürgetőbb feladat a felhalmozódott jelentős szállítóállomány rendezése a további termelés biztosítása érdekében. Ez egyrészt a friss pénzek cégcsoportba történő juttatásával, másrészt az APEH-tartozások átütemezésével, harmadrészt a finanszírozó bankok által nyújtott hiteltörlesztési moratóriummal garantálható.
A Transelektrónak 3,5 milliárd forint friss tőkére van szüksége likviditási gondjainak leküzdéséhez. Ehhez a tulajdonosoknak 500 milliót kell betenniük, a további, a kereskedelmi bankok által folyósítandó 3 milliárd forint 75 százalékára pedig garanciát vállal az állam, jelentette be korábban Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. Az összeg fedezetéül a csoport tulajdonosai a birtokukban lévő, még nem megterhelt üzletrészeket és ingatlanokat ajánlják fel.
Mint ismert, Kóka még január 20-án jelentette be, hogy - a hitelező bankokkal együtt - válságmenedzsmentet neveznek ki a Transelektro élére. A testület a cég operatív vezetését látja majd el, és "stratégiai együttműködést tart fenn" a tulajdonosokkal. Ezzel párhuzamosan a kereskedelmi bankok hitelezői konzorciumot alakítottak Erdei Tamás, az MKB Bank elnök-vezérigazgatójának, a Magyar Bankszövetség elnökének vezetésével.
Átütemezett hitelek
A Transelektróhoz 47 milliárd forintos külső tőke- és hitelállomány kapcsolódik, amelyből az állami bankok több mint 22 milliárddal részesednek. A csoport több mint 50 milliárd forint értékű megrendeléssel rendelkezik, lejárt hitele nincs.
Székely Péter az mfor.hu-nak korábban elmondta: a csoport banki hitelállománya 30 milliárd forintra rúg, a szállítói tartozások pedig 5 milliárd forintot tesznek ki. Utóbbival szemben áll egy hasonló nagyságrendű vevői követelésállomány. Emellett már akkor megemlítette: rendelkeznek egy előmegállapodással arra, hogy az APEH átütemezi több mint 1 milliárd forintos adókötelezettségüket.
Menedzsment Fórum