5p

A jövő évi költségvetés tervezete 2014-ig 400 ezer fős foglalkoztatásbővüléssel számol, a részletek azonban egyelőre nem ismertek. A jövőre megszűnő Költségvetési Tanács (KT) két elemzője most azt vizsgálta meg, mely területeken van jelentős elmaradásunk Európához képest, mely korcsoportokban kellene elsősorban növelni a foglalkoztatást. Mfor.hu-háttér.

A KT hétfőn hozta nyilvánosságra Gerner Viktória és Harasztosi Péter közös tanulmányát, mely a foglalkoztatás bővítésének lehetőségeit vizsgálja Magyarországon. A két szakember szerint ha a kormány terveinek megfelelően 400 ezer új munkahely jön létre 2014-ig, akkor foglalkoztatásban megelőzzük az EU átlagát. Ehhez elsősorban az kellene, hogy a fiatalok, a szülőképes nők és az idős munkavállalók között növeljük a foglalkoztatottsági rátát.

A sor végén kullogunk

"Magyarország egyik legnagyobb elmaradása az EU-átlag mögött a foglalkoztatásban van. Magyarországon az aktívkorú (14 és 64 év közötti) népesség 6,7 millió fő és közülük mintegy 3,7 millió foglalkoztatott" - állapítják meg a tanulmány szerzői.

Nem minden területen vagyunk elmaradva: a 25-55 év közötti, legalább középfokú végzettséggel rendelkezők körében az aktivitási ráta közel van az uniós átlaghoz, a 20‐24 éves felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében meg is haladja azt.

A következő táblázat azt mutatja, hogy melyek azok a csoportok, ahol több mint 10 százalékponttal marad el az aktivitási ráta az EU27 átlagától:

Az adatok jól mutatják, hogy a kor és a végzettség szerint jól körülhatárolható, mely csoportok aktivitását kellene jelentősen növelni. Az alacsonyan képzettek aktivitása szinte minden korcsoportban nagyon alacsony, míg a többi képzettségi csoportban csak a fiatalok és az idősek aktivitása marad el jelentősen az EU átlagtól. Ezen kívül alacsony még a felsőfokú és középfokú végzettséggel rendelkező 30‐34 évesek aktivitási rátája a szülőképes korú nők alacsony foglalkoztatottsága miatt. Vagyis alapvetően három csoport van, ahol érdemes az aktivitást célzott eszközökkel növelni: az alacsonyan képzettek, az idősebb munkavállalók és a szülőképes korú nők.

Lepipálhatnánk az uniós átlagot

A tanulmány szerzői szerint ha a következő négy évben megvalósulna a tervezett 400 ezer fős foglalkoztatásbővülés, akkor hazánk foglalkoztatási rátája 60 százalékra emelkedne a 2009-es 54 százalékról. Ezzel beelőzhetnénk az Uniót, a 27 tagállam átlaga ugyanis 59 százalék volt a tavalyi év végén.  Az európai listavezető svédek 64 százalékos foglalkoztatottsági arányát így sem előznénk meg, de megközelítenénk azt.

"Számításaink szerint, ha az összes nem, korcsoport és végzettség szerinti csoportban sikerülne a Svédországnak megfelelő foglalkoztatási szinteket elérni, akkor 622 ezer teljes munkaidős foglalkoztatottal lenne több Magyarországon. Ez messze elmarad a kormány által középtávon kitűzött 1 millió fős foglalkoztatottság bővüléstől. Az új foglalkoztatottak pedig nagyrészt a következő kategóriákból kerülhetnének ki: 24 év alattiak, 55 év felettiek és szülőképes korú nők" - olvasható a tanulmányban.

Ez is alátámasztja tehát az előbbi megállapítást, mely szerint elsősorban ebben a három korcsoportban lenne érdemes a foglalkoztatás növelésére koncentrálnia a kormánynak. A végzettségi kategóriák közül pedig elsősorban az alacsony végzettségűek (8 általános vagy kevesebb) körében lenne szükség a foglalkoztatottság növelésére.

Vannak pozitív nemzetközi példák

A hétfőn publikált tanulmány konkrét programokra is javaslatokat tesz a kormánynak, illetve felidézi a hasonló területeken végrehajtott pozitív nemzetközi példákat.

Az első nagy halmaz a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások, melyekbe beletartozik az álláskereséssel kapcsolatos tanácsadás, információszolgáltatás, munkanélkülieket foglalkoztatók támogatása. A programok egyik példája az Egyesült Királyságban 1998 bevezetett „New Deal for the Young Unemployed” program. A fiatal munkanélküliek munkapiaci lehetőségeinek javítását célzó komplex program több elemből állt, amely magában foglalta a személyes tanácsadást és intenzív álláskeresési segítséget, képzést, támogatott vagy határozott idejű közszférabeli állás lehetőségét. A munkanélküli segélyre való jogosultság szorosan kötődött a program teljesítéséhez. Az értékelések szerint a program 20 százalékkal javította a fiatal munkanélküliek álláshoz jutási valószínűségét.

A második lehetséges program a munkanélküliek képzéséhez kapcsolódik, az ilyen képzések magukban foglalhatnak iskola jellegű oktatást, tanfolyamokat vagy munkahelyi képzést. A nemzetközi tapasztalatok a munkahelyi képzés sikerességét emelik ki. A volt szocialista országokban, így Bulgáriában, Lengyelországban és Szlovákiában is a programok már rövidtávon is kifejtett pozitív hatásáráról számolnak be.

A szerzők szerint eredményt lehetne elérni átképzési programokkal, melyeket általában nagyobb, tömeges leépítések után alkalmaznak. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy ezen programok viszonylag költségesek és eredményességük megkérdőjelezhető, a sikeresebbek általában más foglalkoztatást elősegítő szolgáltatásokkal együtt képesek hatást kifejteni.

A nemzetközi tapasztalatok alapján eredményt lehetne elérni fiatalokat célzó képzési programokkal, bértámogatásokkal, közmunkával, a kisvállalkozások és az önfoglalkoztatottak segítésével, illetve társadalmi csoportokat speciálisan célzó programokkal.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!