3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mladen Pejnovic, a horvát állami vagyonkezelő vezetője szerint sikeresek lesznek a horvát INA olajvállalat jövőjéről folytatott tárgyalások a Mol és a horvát állam között. Pejnovic szerint a horvát állam meg fog egyezni a Mollal az INA irányításáról, mert ez egyszerűbb megoldás, mint új partnert keresni a horvát olajtársaság irányításához.

A Lider üzleti magazin pénteki konferenciáján nyilatkozott Pejnovic, aki szerint a szeptember 18-án kezdődött tárgyalások egy 2003-ban elfogadott irányelven alapulnak. Az irányelvben az szerepel, hogy az INA-t privatizálják, biztosítva ezzel részint a vállalat, részint a társadalom fejlődését.

Pejnovic szerint azonban a privatizációkor megfogalmazott célok nagyrészt nem teljesültek. Példaként említette, hogy csökkent a horvát nyersolaj kitermelése és feldolgozása, visszaesett a gázkitermelés, és zsugorodott az INA piaci részesedése a régióban. Ezek a változások szerinte hatással voltak a horvát ipari termelésre és a GDP-re, és az olajipari termékek importjához vezettek, ami rontotta a horvát külkereskedelmi mérleget.

Az állami vagyonkezelő vezetője szerint a magyar tulajdonosok jelentősen javítottak az INA belső működésén, de a vezetőség nem érte el azokat a fejlesztési célokat, amelyekért felelősek. Pejnovic szerint a politikusokat is felelősség terheli, hogy erre nem reagáltak.

A horvát kormány 44,84 százalékos részesedéssel rendelkezik az INA-ban, a Mol-nak 49,08 százalékos részesedése van. A tárgyalások kezdete előtt a Mol úgy nyilatkozott, hogy nem akarja feladni az irányítási jogokat a vállalat felett. A Mol hangsúlyozta, hogy kész 2 milliárd kunáért (mintegy 78 milliárd forint) perelni is Horvátországot, mert a korábbi megegyezések ellenére a horvát állam nem vette át az INA veszteséges gázüzletágát, vagy ennek alternatívájaként nem érvényesített piaci árazást a gáz árának meghatározásában sem.

Bár a legújabb szeptemberi tárgyalások első fordulóját megtartották, a megegyezés nem lesz könnyű. Pénteken vizsgálati őrizetbe vételt rendelt el a zágrábi megyei bíróság Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen, ami az első lépés ahhoz, hogy európai elfogatóparancsot adjanak ki ellene.

A bíróság közlemény szerint a szervezett bűnözés elleni fellépést irányító horvát ügyészség (USKOK) javaslatára rendelték el az őrizetbe vételt, szökés veszélye miatt. Hernádit azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader horvát exkormányfőnek annak érdekében, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol-INA vállalat irányításában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!