A szervezet a munkaerő-piacon 12 éves kor alatt megjelenő minden gyermeket gyermekmunkásként tart számon. Ezenkívül a 18 éves kor alatt heti 14 óra feletti munkavállalást is gyermekmunkának tekinti, amelyet a fiatal jövőbeli munkaerőpiaci- és életesélyei szempontjából károsnak tart.
A szervezet jelentéséből kiderül: bár az 5-17 éves, veszélyes munkát végző gyermekek száma összességében csökkent 2004 és 2008 között, a 15-17 évesek száma 20 százalékkal nőtt ugyanez alatt az idő alatt, 52 millióról 62 millióra. A kormányok, a munkaadók és a dolgozók közös fellépésére van szükség, hogy vezető szerepet vállaljanak azoknak a politikáknak a kialakításában és megvalósításában, amelyek véget vethetnek a gyermekmunkának - idézi a közlemény Juan Somaviát, az ILO főigazgatóját, aki szerint "a gyermekmunka fennmaradásáért egyértelműen a jelenlegi növekedési modell hibáztatható".
Tavaly az ILO globális jelentése a gyermekmunkáról arra figyelmeztetett, hogy a gyermekmunka legrosszabb formáinak felszámolására irányuló erőfeszítések lelassultak. Egy év elteltével az ILO rendkívül aggasztónak tartja a válság hatását a gyermekekre. A mostani jelentés ezért az erőfeszítések megújítására szólít fel, hogy minden gyermek számára biztosítva legyen legalább a foglalkoztatás alsó korhatáráig a részvétel az oktatásban, és hogy az egyes országok - az ILO gyermekmunkával kapcsolatos követelményeinek alapján - állítsák össze a veszélyes munkák listáját.
A munkaügyi szervezet szerint sürgősen cselekedni kell az olyan gyermekek által végzett veszélyes munka ügyében, akik már elérték a munkavállalás alsó korhatárát, de kockázatoknak lehetnek kitéve a munkahelyükön, és sürgeti e fiatal munkavállalók képzését és beléptetését munkavállalói szervezetekbe, hogy tisztában legyenek a munkahelyi kockázatokkal, valamint a saját jogaikkal és felelősségeikkel.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet adatai szerint a veszélyes munkát végző gyermekek több mint 60 százaléka fiú. A veszélyes munka jellemzőbb a mezőgazdaságban, ezen belül többek között a halászatban, a fakitermelésben és az állattenyésztésben.
MTI