3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország nemzetközi versenyképessége gyengülőben van, az ország kevésbé vonzó a nemzetközi tőkebefektetők számára, mint a régió többi országa - állapította meg Ashoka Mody, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) washingtoni tisztviselője az MTI-nek adott interjújában. "Mind a költségvetési oldalon, mind az üzleti légkör javítása terén sok mindent kell még tenni annak érdekében, hogy Magyarország a beruházások vonzó terepe legyen" - fogalmazott az IMF európai főosztályának igazgatóhelyettese.

Bár a magyar versenyképesség gyengül, Ashoka Mody a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai főosztályának igazgatóhelyettese szerint a magyar kormány tavaly fontos költségvetési kiigazítást hajtott végre, amely szükséges volt a piacok megnyugtatására "Nyilvánvalóan csökkent a közvetlen pénzügyi válság veszélye" - közölte. Mind mondta, ez a kiigazítás helyes irányban halad, a hatóságok "többé-kevésbé teljesítik vállalásaikat". Hozzátette ugyanakkor, a válság elhárításában szerepe volt annak is, hogy a kiigazítás bejelentésével egy időben, illetve nem sokkal később a globális piaci helyzet javult és ez segített az országnak.

A költségvetési politikát illetően az IMF két dolog miatt aggódik: mennyire lesz tartható ez a kiigazítás 2007 után, illetve megalapozhat-e egy erőteljes hosszú távú növekedést? A Valutaalap szerint félő, hogy a kormány nem hajtja végre elég gyorsan a költségvetés kiadási oldalának reformját, és így még ha 2007-ben az államháztartási hiány a kijelölt mértékben csökken is, 2008-ban és 2009-ben a kormány tervei esetleg már nem lesznek teljesíthetők, veszélybe kerül az egyensúlyteremtés.



Ashoka Mody rámutatott, hogy a magyar gazdaság növekedése 2006 utolsó negyedévében lelassult, mindössze 3,5 százalékos volt, miközben ugyanebben az időszakban a legtöbb európai országban markáns növekedés volt tapasztalható. A szakértő szerint a magyar gazdaság növekedési üteme évi mintegy 4-5 százalékos lehetne és kellene, hogy legyen, de a jelenlegi tendenciák alapján az ütem 2007-ben és 2008-ban nem fogja meghaladni a 2,5-3 százalékot.

A szakértő arra is kitért: a növekedés ösztönzésére hosszú távon csökkenteni kell majd a viszonylagosan magas adókulcsokat, de az IMF ezt egyelőre nem javasolhatja a költségvetés továbbra is törékeny helyzete miatt. Érthetőnek mondta, hogy a kormány tavaly nyáron és ősszel, amikor valamit gyorsan tennie kellett, emelte az adókat.

Az IMF európai főosztályának igazgatóhelyettese úgy látja, hogy a magyar kormány a konszolidáció érdekében több lépést is fontolgat például a nyugdíjrendszer és a szociális ellátórendszer reformját illetően, de igazán fontos bejelentés eddig nem történt. Véleménye szerint ha bizonyos lépések nem történnek meg az elkövetkező egy-másfél évben, akkor fennáll a kockázata, hogy a gazdaság nem lesz képes újra elérni a kívánatos évi 4-5 százalékos növekedési ütemet.

Ashoka Mody kiemelte: döntő fontosságú, hogy Magyarország miképpen tudja kihasználni a jelenlegi kedvező világgazdasági környezetet.

Több beruházó Magyarország helyett valóban más célországot választ a magyarországi magas adókulcsok, a kedvezőtlen szabályozási környezet, valamint a költségvetési politika bizonytalanságai miatt - tette hozzá Ashoka Mody.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!