Tavaly a legtöbb szakembert az értékesítés, a mérnöki, a pénzügyi tevékenység, az informatika és telekommunikáció, valamint a gyártás, termelés és az építőipar területére keresték. Idén is ezekre a területekre kell majd a legtöbb ember, de egyre több értékesítőre lesz szükség, főleg a szolgáltatói szektorban. Aki ezen a területen dolgozik, különösen jól járhat: akár 15-20 százalékos fizetésemelést is megérhet a cégeknek a profi munkatársak megtartása vagy elcsábítása. Az eladók mellett a jó marketingesekre is nagyobb lesz a kereslet, utóbbiakra főleg a közüzemek területén.
A szakemberek szerint az informatikai és telekommunikációs szektorban is szektorban is változások lesznek. Míg néhány évvel ezelőtt megcsappant a keresések száma, idén újra több informatikust és és mérnököt vesz fel a piacnak ez a szegmense. A már eddig is kiemelkedően jól kereső it-szakemberek viszont legfeljebb tíz százalékos keresetnövekedésre számíthatnak idén. A többi műszaki hiányterületen ennél jobb lesz a helyzet, az 5-10 éves szakmai tapasztalattal rendelkező gépészek, építészek keresete akár 20-30 százalékkal is emelkedhet.
Legnagyobb eséllyel az idegen nyelvet jól beszélő, gazdasági, kereskedelmi vagy műszaki diplomával rendelkező, reális fizetési igényű jelöltek pályázhatnak sikeresen. A szakmai képzettség és tapaszalat mellett más kompetenciákra is szükség lesz, többek között az ügyfél-orientáltság és a kommunikációs készség válik hangsúlyosság a munkaadók szemében. A logisztikai szakemberek, kontrollerek, hr- és kommunikációs menedzserek iránt csökken a kereslet idén.
A szolgáltató szektor mellett továbbra is a gyártással kapcsolatos műszaki feladatok terén csillapíthatatlan a munkaerőhiány: egyre több szerszámkészítő, fémfeldolgozó és –alakító gépészmérnökre, gyártómérnökre lenne szükség. A szakértők szerint idén nő az infrastruktúra bővítésével összefüggő állások és a külföldi munkalehetőségek száma is. Az unión kívül Szerbia, Montenegró és Bulgária lehet jó terep a magyar menedzsereknek, írja a Világgazdaság.
Idén főleg értékesítőkre lesz szükség
A szolgáltatószektorban leginkább értékesítőre lesz szükség 2005-ben, és ők számíthatnak a legnagyobb fizetésemelésre is, az iparban pedig továbbra is csillapíthatatlan a gépjármű- és alkatrészgyártás szakemberigénye, írja a Világgazdaság.