3p

December 21-én leáll a termelés a négyszáz embert foglalkoztató parádsasvári Parád Kristály Manufaktúrában, tájékoztatta szombaton az MTI-t a cég. A leállásra azért lesz szükség, mivel az üveg- és kristályárut gyártó társaság 300 millió forintos adósságot halmozott fel, és több hitelező felszámolást kezdeményezett a cég ellen.

Holló Henrik, a cég humánpolitikai igazgatója elmondta, a tervek szerint január 10-én újra kellene indítani a termelést, de hozzátette, erre személy szerint nem sok garanciát lát. Tovább bonyolítja a helyzetet a céget is tulajdonló Magyar Befektetési és Vagyonkezelő (MBV) Rt. privatizációja. Az ÁPV Rt. által meghirdetett tenderen a belföldi tulajdonú Saye Kft. szerezte meg a társaságot, ám a tulajdonjog bejegyzése még nem történt meg.

[ajanlo=87][igazitas=left/]Ugyanakkor az MBV új tulajdonosa azt a tájékoztatást adta, hogy nem célja a termelés végleges leállítása és az üzem bezárása. Az igazgató, aki egyben az üzemnek helyet adó község polgármesteri tisztségét is ellátja, reményét fejezte ki, hogy egy új tulajdonos, bár kisebb létszámmal, de tovább működteti a gyárat. A PKM bezárásával egy 300 éves ipari kultúra tűnne el a térségből, nem beszélve arról, hogy a gyár a 650 lakosú falu, sőt a kistérség legnagyobb foglalkoztatója.

A tengerentúli exportra termelő cég nehézségeit, immár három éve elsősorban a dollár alacsony árfolyama okozza. Erről Nagy Imre vezérigazgató, aki a mostani privatizációt követően távozott a cég éléről, korábban az MTI-nek elmondta: amíg ötmillió dollárnyi árbevétel 2000-ben még 1,5 milliárd forintot ért, ma ugyanennyiért nem kapnak egymilliárd forintot sem.

Ebben a helyzetben tavaly 1,1 milliárd forintos forgalom mellett már 120 millió forintnyi veszteség keletkezett a cég működése során, az idén pedig egymilliárdos forgalommal és 200 millió forintos deficittel számolnak, tette hozzá a vezérigazgató. A cég termékeinek 70 százalékát Japánban és az Egyesült Államokban, vagyis dollár-elszámolású piacokon értékesíti.

A II. Rákóczi Ferenc által alapított, 300 éves múltú manufaktúra idén augusztusban került az MBP négy cégének közös tulajdonába. Az ST Glass Rt., a Borsod-Abaúj 2000 Kft., a Svercsek Kft. és a Lencsehegy Szénbánya Kft. 24-24 százalékos, együttesen 96 százalékos tulajdonrészt szerzett a vállalkozásban. A részvényeket magánszemélyektől vásárolták meg az állami tulajdonú társaságok; a vételár szimbolikus volt.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!