2p

A gondos archiválás mellett a laminálás is sokat segíthet, ha azt szeretnénk, hogy hosszú távon megőrizhesse egy dokumentum, vagy papír a külalakját.

Mit csináljunk, ha egy papírt "esőtől, széltől" óvni szeretnénk? Lamináljuk le ezeket az anyagokat, így meg tudjuk óvni a külső környezeti hatásoktól, és időtállóvá tudjuk azokat tenni. A laminálás csak elsőre tűnik valami ördöngös dolognak, ha van egy megfelelő laminálógépünk, és legalább átlagos minőségű lamináló fóliánk, akkor szinte gyerekjáték az egész. Ha elsajátítjuk a laminálás fortélyait futószalagon gyárthatjuk az anyagokat. Ennek köszönhetően az értékes papírokat, kártyákat műanyag réteggel tudjuk beborítani, ezáltal tartósabbak és ellenállóbak lesznek.

Első lépésként tehát szükségünk van egy lamináló gépre és lamináló fóliára. Ezt követően "be kell izzítani" a gépet, ami csupán annyit jelent, hogy üzembe kell helyezni, egy kontrollámpa pedig jelzi, ha kezdhetjük a folyamatot.

Ezt követően szükségünk van a lamináló fóliára, ezek közé kell behelyezni a laminálni kívánt lapot. Fontos, hogy a fólia szélei túlnyúljanak a papíron, hiszen a gép ezeket ragasztja (olvasztja össze). Ha viszont a lap és a fólia mindenütt érintkezik, akkor nem fogjuk tudni ezt megoldani.

Helyezzük be a fóliát a gépbe úgy, hogy a gyárilag összeforrasztott oldala kerüljön először a gépbe. Ez azért fontos, mert így lehetősége van a beszorult levegőnek kijutnia, és nem púposodik fel a fólia. A laminálással ismerkedők tipikus hibája, hogy nem a megfelelő oldalával teszik a fóliát a gépbe, és így puklik keletkeznek a nyomtatványon.

Egyes laminálógépeknél választhatsz, hogy hideg vagy meleg laminálást szeretnél. A hideg laminálás esetében a hengerek nyomják össze a fóliát. Ezt csak nagyon vékony fólia és laminálandó dokumentum mellett érdemes használni.

A fólia kiválasztásánál pedig érdemes a vastagságra ügyelni. A fóliákon a mikron jelöli ezt, minél nagyobb ez az érték, annál vastagabb a fólia. (Normál esetben a 80 mikronos vagy a 125 mikronos fóliát érdemes használni.)  Amennyiben  vastagabb lamináló fóliát használunk, úgy a laminálás során magasabb hőfokon kell a gépet is használni, hogy megfelelően meg tudja olvasztani a fóliát. Igaz, ezt követően a vastagsággal párhuzamosan keményebb is lesz a laminált dokumentum.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!