2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közös együttműködési megállapodást írt alá az APEH és a BSA (Business Software Alliance) szoftver-jogvédő szervezet. Az együttműködés részeként a BSA felkészíti a revizorokat, hogy megfelelő kérdéseket tudjanak feltenni az ügyfeleknek, az APEH pedig általános tájékoztatást nyújt a szervezetnek. Mfor.hu tudósítás.

Milliárdokat bukunk évente: tízből négy szoftver lopott

Van mit visszaszorítani

Arról nem készült konkrét kimutatás, hogy melyek a leggyakrabban használt illegális szoftvertípusok, vagyis a széles körben elterjedt szoftvereket vagy a drágább, speciális szoftvereket használják-e inkább fű alatt - mondta lapunk kérdésére Georg Herrnleben.

Van is mit hajkurászni: becslések szerint a hazánkban használt szoftverek 42 százaléka illegális (értéküket tekintve, vagyis nem darabszámban). Az uniós átlag "csupán" 35 százalék. A cél, hogy előbb-utóbb Magyarország is hasonló arányúra tudja leszorítani a "fekete szoftverek" arányát.

Látszat helyett tíz pontos javulás a cél

A 2005-ben megállapított 42 százalékos illegális szoftverarány két százalékpontos javulás a 2004-es adathoz képest. Ez azonban nem ad okot a vigaszra. Uniós csatlakozásunk évében ugyanis nőtt ez az arány, 42-ről 44 százalékra. Vagyis összességében épp akkora az illegális szoftverek aránya, mint 2003-ban. A lopott szoftverek mintegy 22,2 milliárd forint kárt okoztak a szektornak 2005-ben.

Ha a magyarországi 42 százalékos illegális arányt tíz százalékponttal csökkenteni lehetne, összességében 30 milliárd forinttal nőhetne az iparágból származó adóbevétel évente, és akár 2500 új munkahely is létrejöhetne.

Ez azért várható, mert a trendek szerint egy-egy új termék piacra dobása a lánc végén hatványozottan több bevételt jelent - magyarázta Simonkovics Sándor, a BSA magyarországi igazgatója.

Vagyis a tíz százalékpontos forgalombővülés összességében hatalmas kapacitásbővítést vonna maga után. Így ugyanis újabb szereplők lépnének be mind a szolgáltatási, mind a kereskedelmi szektorba, s összességében a teljes mozgás generálná az említett 30 milliárd forint pluszt. A szoftveriparág Magyarországon egyébként 2005-ben 720 millió dollárt, vagyis több mint 140 milliárd forintot tett ki.

F. Sz. E.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!