Nagy Britanniával ellentétben a jelenleg 8,5 százalékos munkanélküliséggel küszködő Franciaország az újonnan csatlakozott országok munkavállalói számára munkaerőpiacának progresszív megnyitása mellett döntött, de 2011-ig teljesen szabaddá teszi a munkavállalást a kelet-európaiak előtt - mondta a lapnak a miniszterelnök egyik tanácsadója.
Az Európai Unióhoz 2004 májusában csatlakozott új tagállamok állampolgárai tavaly május óta 62 munkaerőhiánnyal küzdő szakmában vállalhatnak szabadon munkát Franciaországban. Ez a jog januártól a frissen csatlakozott bolgárokat és románokat is megilleti.
A többi munkakörben foglalkoztatott minden egyes kelet-európai munkavállaló után az engedély kiadásához a munkáltatóknak évi 900 eurós illetéket kell befizetniük és annyi papírt kell kitölteniük, hogy mire az eljárás véget ér, a munkát keresők egy része harminc százalékkal magasabb bérért elhelyezkedik a fekete piacon - állítja a lap lengyel forrásokra hivatkozva.
Az illegálisan Franciaországban tartózkodó román és bolgár állampolgárok kiutasítása hazájuk csatlakozásának pillanatáig folytatódott: tavaly ötezer románt (csak decemberben 650) és 1200 bolgárt toloncoltak ki a francia hatóságok. Januárban a belügyminisztérium körlevélben tudatta a prefektusokkal, hogy a kelet-európai állampolgárok uniós tagságuk ellenére is eltávolíthatóak, "amennyiben fenyegetik a közrendet vagy a francia szociális segélyrendszer számára elfogadhatatlan megterhelést jelentenek" - írta a Le Figaro.