2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európában terjeszkedik az indiai Global Steel Holdings. A cég 70 százalékot vásárolt Bulgária legnagyobb acélművében.

[ajanlo=474][igazitas=left/]Az indiai Global Steel Holdings tulajdonába került Bulgária legnagyobb acélművének, a Kremikovcinek a 70 százaléka, azt azonban nem közölték, hogy mennyiért. A fennmaradó 25,29 százalék az államé, a többi magánszemélyeké.

A Global Steel Holdings a következő három évben 300 millió dollárt tervez befektetni az acélműbe. A Global Steel Holdings az Ispat csoporthoz tartozik, amely az indiai Mittal család tulajdonában van, de szervezetileg nem tartozik a világ elsőszámú acélipari csoportjához, a Mittal Steelhez.

A korábban állami kézben levő, leromlott acélkohó 71 százalékát jelképes 1 dollárért adták el 1999-ben a Finmetals befektetői csoportnak, amelytől most megvette az acélművet az indiai cég. Az acélmű az ország hazai össztermékének 2 százalékát, az Európai Unióba irányuló kivitel 10 százalékát adja, adta hírül az MTI.

Az európai acélművek felvásárlásának sorában nem az indiai az első. Korábban a Menedzsment Fórum már beszámolt róla, hogy hasonló lépésre szánta el magát az orosz Evrazholding is. A vállalat 75 százalék plusz egy részvényes ellenőrző részesedést vásárolt az olasz Palini e Bertoli észak-olaszországi acélgyárban. Ugyan a vételárat abban az esetben sem tették közzé, szakértők 60 millió euróra taksálják.

Az orosz acélóriás elég mohónak bizonyult, s az olasz bekebelezés előtt a cseh Vitkovice Steel-re is szemet vetett. A felvásárláskor nem kis megdöbbenést keltett, hogy a brit-indiai Mittal Steel a döntés előtti utolsó pillanatban 2 milliárd koronával magasabb árat ígért a cseh vállalatért, mint orosz riválisa.

A világ vezető acélgyártójának számító Mittal 9 milliárd koronás (355 millió dolláros) ajánlata azonban úgy tűnik, nem hatotta meg a cseh kormányt, mely az Evrazholdingot hirdette győztesnek. A döntés nyomán az eddigi legnagyobb orosz beruházás jön létre Csehországban, s az olasz felvásárlással együtt az európai piacra is veszélyt jelenthet a jövőben az így kialakult acélóriás.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!