3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szlovák és a magyar kormány, majd az unió megerősítő döntései után, az európai területi együttműködés keretében, 216 millió euró értékben közös magyar-szlovák fejlesztések indulnak, amelyek a határtérség gazdasági és társadalmi integrációjának erősítését szolgálják - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) pénteken.

Az NFÜ közleménye szerint a két uniós tagállam célul tűzi ki a határ menti térség gazdasági versenyképességének erősítését, az emberek és közösségek közötti társadalmi és kulturális koherencia növelését, az elérhetőség és az információcsere javítását.

A hivatalosan Magyarország-Szlovákia határon átnyúló együttműködés operatív program nevet viselő dokumentum a 2007-2013 közötti tervezési időszakra szól. Finanszírozását 85 százalékban az európai regionális fejlesztési alap, 10 százalékban pedig a résztvevő tagállamok kormányzati hozzájárulásai biztosítják. A maradék 5 százalékot a forrásokat felhasználó végső kedvezményezettek biztosítják minden egyes projektben. A program keretében 176 millió euró uniós forrást használnak fel, amely kiegészülve a nemzeti hozzájárulásokkal 216 millió eurós közös fejlesztést biztosít az érintett régióknak.

2007 végétől várhatók a pályázati felhívások

Az együttműködésben magyar részről Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Pest, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, valamint Budapest vesz részt. Partnereik szlovák részről Pozsony, Nagyszombat, Nyitra, Besztercebánya és Kassa.

A fejlesztési programot várhatóan júniusban fogadja el a magyar és a szlovák kormány, ezután nyújtják be az Európai Bizottsághoz. A program átfogó koordinációjáért a közös szervezetek felelnek, így többek között a Közös Monitoring Bizottság, amelynek egyik feladata a közös pályázati rendszer működtetése, a projektek kiválasztása és jóváhagyása. A pályázati felhívások várhatóan 2007 végén, 2008 elején jelennek majd meg.

Pályázni lehet majd határon átnyúló üzleti és gazdasági infrastruktúra létesítésére, vagy a már meglévő háttér fejlesztésére. Támogatásban részesülhetnek a közös iparági együttműködések, az úgynevezett klaszterek, továbbá az információszolgáltatási tevékenység mindkét ország kis- és középvállalkozásai számára.

Prioritást kap a közös turisztikai termékek fejlesztése, az idegenforgalmi célpontok és a hozzájuk kapcsolódó infrastruktúra kiépítése és korszerűsítése. Kiemelt figyelmet kap továbbá a vízgazdálkodás harmonizációja, az árvizek és szennyezések megelőzése, árvíz-előrejelző rendszerek kiépítése, tározók létesítése valamint a vízminőség javítása. A természetvédelmi együttműködés területén külön hangsúlyt kap a határon átnyúló nemzeti parkok és természetvédelmi területek fejlesztése. A közlemény szerint a gazdasági kapcsolatok élénkítéséhez szükséges a határ mentén elhelyezkedő településeket összekötő közlekedési infrastruktúra fejlesztése is.

A program végrehajtásáért magyar részről a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, szlovák részről az Építésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium a felelős.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!