A tanácsadó cég öt országban – Magyarországon, Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában és Romániában – vizsgálta az ingatlan-beruházásokban kulcsfontosságú adózási kérdéseket.
Manapság igen nagy az érdeklődés az ingatlan-beruházások iránt Közép- és Kelet-Európában. A szabályozás hasonlónak tűnik az öt országban, de szinte minden területen vannak különbségek. Fontos tudni ugyanakkor, hogy az adóhatóságok jogalkalmazása nemcsak országonként eltérő, de gyakran egy országon belül is.
„Az országok közötti számos különbségre jó példa az ingatlanadó, amelynek illetéke Magyarországon akár 10 százalék is lehet, míg Romániában kevesebb mint 3 százalék” – mondta Tatár Tibor, a KPMG Ingatlantanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. „Ezért általában nem elegendő egyetlen ország alapos tanulmányozása. Ha a befektetés a régió más államaiban is szóba jöhet, érdemes minden potenciális országban külön megvizsgálni az ingatlan-beruházásokra vonatkozó adó- és jogi szabályozást, és egyéb hatósági rendelkezéseket.”
A KPMG jelentésének fontos tanulsága az is, hogy bár jelentős előrelépés történt a régióban az áttekinthetőbb szabályozás irányába, a jogszabályok, rendelkezések gyakran változnak, ezért a beruházni vágyóknak ajánlatos rendszeresen konzultálniuk adótanácsadóikkal.
Ingatlan-beruházások Közép- és Kelet-Európában 2002
Az ingatlan-beruházásokhoz kapcsolódó adózási és jogi szabályozás az elmúlt években ha nem is egyszerűsödött - de pontosabb lett, és a rendelkezések betartása is következetesebbé vált a közép- és kelet-európai régió államaiban. Bár a rendelkezések még gyakran változnak, jellemző tendencia, hogy jelentősen közelítenek a nyugat-európai normákhoz derül ki a KPMG friss jelentéséből.