Bődületes méretű üzlettel gazdagított amerikai cégeket négy, az Egyesült Államokkal jó politikai kapcsolatokat ápoló közel-keleti ország.
Készülődnek Irán ellen
Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Omán és Kuvait összesen 123 milliárd dollárért (jelenlegi árfolyamon 26 ezer milliárd forint, Magyarország tavalyi GDP-je folyó áron - a szerk.) rendelt harcászati eszközöket az Egyesült Államokból a Financial Times keddi kiadása szerint.
A legnagyobb vevőnek 68 milliárd dollárral Szaúd-Arábia bizonyult, míg az Emírségek 35, Omán 12, Kuvait pedig 7,1 milliárd dollárt szán az üzletre. A brit gazdasági lap szerint a közel-keleti országok ily módon próbálnak ellensúlyt képezni Irán katonai erejével szemben.
Az első, mintegy 30 milliárd dollár értékű szállítmány "kézbesítéséhez" még az amerikai kongresszus engedélye is szükséges, amely hamarosan megérkezhet.
F15-ösöket és Apache-okat kapnak az arabok
Az üzlet egy részét az amerikai Wall Street Journal már szeptember közepén megszellőztette. Híradásuk szerint Szaúd-Arábia 84 új és 70 korszerűsített F-15-ös vadászgépet, illetve három fajta helikoptert - 70 Apache-ot, 72 Black Hawkot és 36 Little Birdöt - vásárol az Egyesült Államokból.
Az amerikai lap szintén megemlítette, hogy az üzlet része annak a politikának, amely révén Washington még szorosabbra kívánja fűzni szövetségét Szaúd-Arábiával és más arab országokkal Irán ellenében.
Az újság szerint ez minden idők eddigi legnagyobb külföldi fegyverüzlete, amelyet ráadásul további, több tízmilliárd dolláros ügyletek követhetnek. Tárgyalások folynak ugyanis korszerű, ballisztikus rakéták elleni rendszer eladásáról is a fontos szövetségesnek számító közel-keleti arab országnak, írta akkor a Wall Street Journal.
Üzleti szempontból egyébként az arab fegyverkezés két legnagyobb haszonélvezője a Boeing repülőgépgyártó óriáscég és a Lockheed Martin hadiipari konszern.
W. B.
mfor.hu