Németország legnevesebb vállalatirányítási szakembere, aki két éve részt vett a német vállalatirányítási kódex megalkotásában, úgy látja: a cégvezetők folyamatosan megsértik a nem kötelező erejű előírásokat. Jelenleg a 30 legnagyobb német vállalat közül mindössze kilenc tesz eleget a kódex előírásainak. Többek szerint már az idén ősszel kötelezni kellene a cégeket, hogy hozzák nyilvánosságra a vezetői juttatásokat.
A topmenedzserek juttatásainak átláthatóságával kapcsolatos vita egy hónappal ezelőtt, a hat vádlott felmentésével lezárult Mannesmann-ügy kapcsán került újból napirendre. Josef Ackermann Deutsche Bank-vezért és öt társát azzal vádolták, hogy törvényt sértettek, amikor óriási jutalmat osztottak a Mannesmann menedzsereinek, miután a Vodafone felvásárolta a céget.
Magyarországon egyelőre nem merült fel annak igénye, hogy a vállalatokat törvény kötelezze a vezetői fizetések nyilvánosságra hozatalára. Idehaza inkább az a vállalati politika érvényesül, hogy a nagy cégek - akár kötelező érvényű belső szabályzatok életbe léptetésével - külön kérik alkalmazottaikat, ne beszéljenek keresetükről. Nem vezetői szinteken sokszor általános beszédtéma a kereset, de a felső vezetők fizetéséről nagyon nehéz konkrét, névhez kötött adatokat szerezni, mondta el a Világgazdaságnak a megkérdezett hazai szakértő.
Itthon nem beszédtéma a vezetői fizetés
Németországban a vállalatirányítók fizetéseinek kötelező érvényű nyilvánossá tételét tervezik. Magyarországon a vezetői juttatások szinte felderíthetetlenek: a cégek jelentős része külön felszólítja alkalmazottait, kezeljék bizalmasan a juttatásaikkal kapcsolatos információkat, írja a Világgazdaság.