A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint "nincs szükség a jelenleginél erősebb forintra". Az inflációs célkitűzés az idei év végére 4,5 százalék, a jövő év végére pedig 3,5 százalék.
Ennek megvalósításához a forint a mai körülmények között megfelelő, nem túl erős, nem túl gyenge - mondta. Ugyanakkor - mint hozzátette - a forint néhány százalékkal reálértékben minden évben felértékelődik, mivel Magyarországon ma még az infláció valamivel magasabb, mint az Európai Unióban. Ez azt jelenti, hogy évi 3-4 százalékos reálfelértékelődés akkor is jelentkezik, ha 245 forint/euró körüli árfolyamon marad a forint - tette hozzá. Járai Zsigmond szerint ma jó az összhang a vállalkozások inflációs várakozásai és az MNB célkitűzései között. Ezért "nincs szükség a forint további nominális felértékelődésére ahhoz, hogy elérjük az inflációs célt".
Ugyanakkor elismerte, hogyha változik a külgazdasági helyzet, például az olajár felmegy hordónkénti 30 dollárra, akkor elképzelhető: az MNB úgy ítéli meg, hogy erősebb forint kell az inflációs célok eléréséhez. Járai Zsigmond arra számít, hogy az elkövetkező években erős kereslet lesz a forint iránt, mert a nominális kamatok Magyarországon még viszonylag magasak az európai uniós kamatszinthez képest. Növekszik a külföldiek kezében lévő magyar államkötvény-állomány, keresik a forintot - tette hozzá a jegybank elnök, hangsúlyozva, hogy "van egyfajta konvergencia-spekuláció, mivel mindenki tudja, hogy néhány év múlva EU-tagok leszünk".
Járai Zsigmond az árfolyam-politikáról
A forint jelenlegi árfolyama a mai gazdasági körülmények között teljes mértékben összhangban van a jegybank inflációs célkitűzéseivel - jelentette ki Járai Zsigmond.