2007 első harmadában a kis- és középvállalatok rövid távú bizalmi mutatói javuló üzleti klímát jeleznek. Úgy tűnik, a cégek igyekeznek alkalmazkodni a megváltozott gazdasági környezethez, működési feltételekhez. A makrogazdaság kilátásait övező bizalom döntően a külső konjunktúra, azon belül legfontosabb kereskedelmi partnerünk, Németország gazdasági élénkülésén alapul. A hazai kis- és középvállalatok ez évi gazdálkodási feltételeit negatívan befolyásolja a lakossági fogyasztás várható visszaesése, a reálbérek csökkenése - áll az Ecostat közleményében.
Javult a gazdasági kilátások megítélése
Az utóbbi hónapokban a nemzetgazdaság külső megítélése összességében javuló. Áprilisban a hazai kis- és középvállalatok fél éves gazdasági várakozásai összességében bizakodóbbak, mint tavaly július óta bármikor.
A következő fél évben nemzetgazdasági szinten javulást, illetve változatlanságot vár a cégek 30-30 százaléka. A pesszimista vélekedések aránya 40 százalékra csökkent. Saját vállalkozásuk fejlődésének rövid távú kilátásait a korábbinál kedvezőbbnek ítélik a cégek. Fél éven belül a vállalkozása helyzetét javulónak tartja a kkv-k 30 százaléka, stabilnak ítéli egyharmaduk.
A teljesítménye növelésének lehetőségével számoló cégek aránya az előző hónaphoz képest érdemben nem változott, a hazai vállalkozások egynegyede reális lehetőségnek tartja tevékenysége fokozatos bővítését a következő hat hónapban.
Kedvezőbb a termelési feltételek megítélése
Áprilisban a hazai kis- és középvállalatok termelési feltételekre vonatkozó előrejelzése kedvezőbb, mint a múlt év utolsó hónapjaiban volt. A következő hat hónapban a kis- és középvállalatok többsége, majdnem kétharmada készletállománya szinten tartásával számol. 29 százalékuk saját előállítású készletei növelését, 9 százalékuk annak csökkentését tervezi.
A belföldi értékesítési lehetőségek értékelése kedvezőbb az előző hónapokénál. Fél éven belül stabil hazai piacokat feltételez a kkv-k 48 százaléka, gyengébb kereslettel kalkulál 22 százalékuk. A termelő felhasználás dinamikus növekedésében bízva eladásai bővülését a vállalkozások 30 százaléka reméli, szemben a korábbi 13 százalékkal.
Csökken a beruházási aktivitás
A hazai kis- és középvállalatoknak a beruházási tevékenység folytatására vonatkozó jelzőszáma kedvezőtlen tendenciára utal. Áprilisban a kkv-k beruházási szándéka gyengült, fél éven belül kevesebb, mint a cégek egyharmada tervezi technológiai fejlesztés indítását. A beruházási hajlandóság tendenciája ezzel az eredménnyel lassú csökkenésre váltott. A fejlesztéshez hitelt igénylő cégek aránya 50 százalék, március óta alig változott.