Nem ragadunk majd a tengerparton? (Mfor.hu montázs) |
A héten elfogadta a kormány az utazásszervező- és közvetítő tevékenységről szóló rendelet módosítását. Ez egyrészt érinti azokat a vállalkozásokat, amelyeket 12 százalékos kaucióra köteleznek a szabályok. (Ebbe a körbe mintegy 300 külföldre utaztató cég - az összes szakmabeli vállalkozó egynegyede - tartozik.)
Ötmillióra nő a minimumA változás következtében ezentúl nem négy-, hanem ötmillió forint lesz esetükben a vagyoni biztosíték minimuma. A remények szerint így nagyobb biztonságban érezhetik magukat az utasok, azaz - egy esetleges csőd vagy más probléma esetén - lesz miből hazahozni őket a tengerpartról, és akad elegendő forrás a kártalanításukra is.
A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) azonban nem ért egyet az emeléssel. Mint azt Molnár Gabriella, a szervezet elnöke az mfor.hu kérdésére elmondta: a módosítás felesleges többletterhet rak a kisebb cégekre, miközben nem garantál nagyobb biztonságot az utasoknak. (Igaz, azt sikerült elérniük, hogy az eredetileg tervezett nyolcmillió forint minimumot lejjebb szállítsák.) "Az elmúlt időszakban ráadásul nem a kisvállalkozások, hanem a 20 százalékos kaucióra kötelezett irodák jelentettek csődöt" - tette hozzá az elnök.
A mostani változtatással egyébként nem zárult le az utazásszervező- és közvetítő tevékenységről szóló szabályok módosítása. A tizenegy esztendeje megalkotott rendelet ugyanis a MUISZ és turisztikai szakállamtitkár szerint is elavult. Emiatt - elfogadva a szövetség kezdeményezését - még ebben az évben feláll egy kodifikációs bizottság, amely előkészíti az uniós irányelvekkel is harmonizáló jogszabály megszületését.
50 ezertől egymillióig bírságolhatnakA rendelet egy másik pontjának módosítása nyomán ezentúl nem lesz lehetőség az utazási vállalkozások tevékenységének átmeneti felfüggesztésére, mert ez a szankció a tapasztalatok alapján nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az érintett irodák ugyanis a szabálytalanságok megszüntetéséig is vígan üzemeltek.
A kisebb vétségekért viszont ezentúl már bírsággal kell számolniuk. Ez ötvenezertől ötszázezer forintig terjedhet, míg ismételt jogsértés esetén a kiszabható összeg akár egymillió forint is lehet. Emellett továbbra is lehetőség nyílik a hatóságoknak az iroda megszüntetésére.
"Mi kezdeményeztük a pénzbüntetés bevezetését" - emelte ki Molnár Gabriella. Ezt azért tartották szükségesnek, mert korábban néha kisebb vétségekért is azonnali törléssel sújtották az irodákat, például amikor elmulasztottak egy címváltozást bejelenteni.
A szövetség a bírságoláson kívül más javaslattal is előállt. Azt szerették volna elérni, hogy ha a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal elmarasztal egy irodát, akkor a fellebbezést már más testület bírálja el. Ezt a kezdeményezést azonban nem fogadták el.
Kiss GergelyMenedzsment Fórum