3p

A válság ellenére sem veszítették el stratégiai szerepüket a külföldi tulajdonú magyar leányvállalatok humán-erőforrás (HR) részlegei, miközben a magyar HR szakemberek szerepe és gyakorlata igencsak változatos volt az utóbbi években - derül ki egy felmérésből.

A 12 országra kiterjedő nemzetközi kutatás eredményeit szerdán a Joint Venture Szövetség Emberi Erőforrás Munkabizottságának nyílt ülésén mutatták be Budapesten. A szakemberek azt vizsgálták, hogy a multinacionális vállalatok kelet-közép-európai leányvállalatainál hogyan alakult az emberi erőforrás menedzsment szerepe és az ezzel kapcsolatos gyakorlatok 2008-2009-ben.

Poór József, a gödöllői Szent István Egyetem Gazdaság-és Társadalomtudományi karának tanára előadásában hangsúlyozta: a konkrét példák azt mutatják, hogy a termelő vállalatok a válság idején úgy oldották meg a létszámkérdéseket, hogy vagy már a krízis előtt karcsúsítottak, vagy eladták profilidegen részlegeiket. Ezen kívül több termelő cég bevezette a rugalmas munkavégzést, most pedig már a válságból való kilábalást jelzi, hogy bevezetik a negyedik műszakot. Elmondta: a gyógyszercégeknél, illetve a fejlesztő szolgáltató vállalatoknál jelentősen nőtt az alkalmazottak létszáma.

Karoliny Mártonné, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi karának docense azt emelte ki, hogy a megkérdezett vállalatok 70,3 százaléka a hatékonyságot nevezte meg a legfontosabb versenytényezőnek, 55,4 százalék a pénzügyi forrásokat, 48,6 százalék pedig a munkaerő minőségét említette. Mint hozzáfűzte, a cégek HR szakembereinek létszáma 2009-ben 4 százalékkal 861 főre nőtt az előző évhez képest, ezzel egyidejűleg pedig 9 százalékkal - 74 főre - csökkent az egy HR alkalmazottra jutó létszám.

A docens elmondta, a HR területen dolgozók többsége - kicsit több mint 63 százaléka - 2008-ban és 2009-ben is a 25-45 éves korosztályból került ki, a 45 éven felüliek aránya pedig mindkét évben 21 százalék körül volt.

A felmérésből kiderül az is, hogy a megkérdezett HR vezetők, munkájuk legkritikusabb területének az alkalmazottakkal való kommunikációt, a javadalmazási kérdéseket, és az emberi erőforrás tervezést tartják - mondta Karoliny Mártonné.

A kutatás során Magyarországon 74, összesen 120 ezer  munkavállalót foglalkoztató céget kérdeztek meg, amelyek árbevétele 2009-ben folyó áron meghaladta a 7 milliárd forintot. A felmérés eredményeinek régiós, és egyéb, összehasonlító elemzéseit márciusban hozzák majd nyilvánosságra a szerzők - ismertette Poór József.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!