Korábbi stratégiájával ellentétben nem megtartani, hanem növelni kívánja európai földgázpiaci részesedését a világ legnagyobb gáztermelője, a Gazprom. Az orosz monopoltársaság egy Nyugat-Európába vezető óriási, észak-európai gázvezeték lefektetésére készül, ám az 5 százalékkal, 30 százalékra való térnyerés fő eszköze nem az export bővítése a most elfogadott stratégia szerint. A cél a vevő országok gázinfrastruktúrájában lévő további érdekeltség szerzése. A magyarországi Panrusgázéhoz hasonló gázimportőr társasága sok európai országban működik, mostantól a helyi gáztároló, -szállító és -értékesítő társaságok megvásárlása van soron.
Vándorol a Mol gázüzletága
Ismert, hogy a német E.On a közelmúltban európai energiaipari érdekeltségeket kínált fel a Gazpromnak, cserébe azért, hogy beszállhasson a Juzsno-Russzkoje gázmező kiaknázásába. (Ez látja majd el gázzal az említett észak-európai vezetéket). Ezen érdekeltségek közé tartozik az a gázüzletág is, amely ma kerül a Mol Rt.-től az E.On tulajdonába. Megvásárlására korábban a Gazprom is pályázott, a most formálódó ügyletben azonban a német fél volt a kezdeményező.
"Az E.On a Gazprommal tervezett érdekeltségcsere révén kívánja javítani saját fogyasztóinak ellátását, erről minden illetékest, a Molt, a magyar és az uniós szerveket is tájékoztatta" - mondta el Szitó János, a Gazprom bécsi leányvállalatához tartozó Centrex Hungária Energetikai és Gázipari Rt. vezérigazgatója. Mint elmondta, az E.On csak kisebbségi hányadot ajánlott fel a ma hivatalosan is a tulajdonába kerülő üzletágból. Ez a tárolásra szakosodott Mol Földgáztároló Rt. és a kereskedő Mol Földgázellátó Rt. száz százaléka.

A részvénycsere révén a Gazprom bekapcsolódhat a hazai földgáz-kereskedelembe és -tárolásba. Utóbbi terén két terve is van. Az első a hétfőn hatályba lépő stratégiai földgáztárolásról szóló törvényen alapul. Ennek értelmében rövidesen kiírja az 1,2 milliárd köbméteres stratégiai tároló létesítésére vonatkozó pályázatot az a szénhidrogén-készletező szövetség, amelynek legkésőbb hétfőre létre kell jönnie a ma még csak ásványolaj-készletezéssel foglalkozó szövetség kibővítésével (lásd további cikkünket az oldalon). A körülbelül 150 milliárd forintos megbízásért a Gazprom is versenyez, nyilván több más európai társasággal közösen. A másik terve annak a regionális stratégiai gázellátó központnak a létrehozása, amelyről Vlagyimir Putyin orosz elnök beszélt magyarországi látogatásán - írta a Világgazdaság.